Subiect "venit brut" Deschis de Ioan Ludosan la data: 05/26/2008 6:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
venit brut
Scris de: Ioan Ludosan la data: 05/26/2008 6:15am
Gen:m
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:1- In venitul brut intra si primele, ore suplimentare etc.?
2- Bonusul pentru contributia suplimentara de 2%, 3% , 4% sau 5% intra automat in calcul sau trebuie declarat, dar nu am observat unde s-ar introduce ori il declara angajatorul ?
Re: venit brut
Scris de: la pensie la data: 05/26/2008 4:11pm
Venitul brut luat in calcul pentru punctajul pensiei este in principiu cel pentru care s-a platit CAS . Reglementarile pentru sumele pentru care trebuia sa se plateasca CAS s-a modificat continuu iar la aceasta se mai adauga si erorile unor angajatori care au retinut gresit acest CAS.
In mare, regula inainte de aprilie 2001 era de retinere CAS din salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent (vechime, conditii de munca). In acestea nu intra primele sau orele suplimentare daca acestea au fost diferite de la o luna la alta. Dupa 2001 s-a retinut CAS aproape din toate sumele castigate.
Punctajul pentru pensia suplimentara atat in programul de calcul pensie de pe site-ul nostru cat si cel al Casei de Pensii este calculat automat, fara a mai introduce date suplimentare.
Re: venit brut
Scris de: Ioan Ludosan la data: 05/27/2008 4:14am
la pensie :
Venitul brut luat in calcul pentru punctajul pensiei este in principiu cel pentru care s-a platit CAS . Reglementarile pentru sumele pentru care trebuia sa se plateasca CAS s-a modificat continuu iar la aceasta se mai adauga si erorile unor angajatori care au retinut gresit acest CAS.
In mare, regula inainte de aprilie 2001 era de retinere CAS din salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent (vechime, conditii de munca). In acestea nu intra primele sau orele suplimentare daca acestea au fost diferite de la o luna la alta. Dupa 2001 s-a retinut CAS aproape din toate sumele castigate.
Punctajul pentru pensia suplimentara atat in programul de calcul pensie de pe site-ul nostru cat si cel al Casei de Pensii este calculat automat, fara a mai introduce date suplimentare.

'' Din cate imi amintesc a fost optional o perioada 4% Probabil din adeverinta angajatorului rezulta exact perioadele si procentele dupa care e... automat''
Re: venit brut
Scris de: Alina Simon la data: 10/14/2009 5:14am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pentru perioada 1975 – 1990 am primit o adeverinta de la angajator în care sunt trecute salariile brute lunare, sume mai mari decît cele luate în calcul de casa de pensii pe baza cărţii de muncă şi a adeverinţelor de sporuri.

Aş dori să ştiu la ce fel de venituri se referă prevederea Art.78 alin. (4) din legea 19/2000 „nivelul veniturilor brute realizate pentru care s-au plătit contribuţii de asigurări sociale” ,

dacă ne referim la perioada 1975 – 1990.

Vă multumesc mult pentru răspuns
Cu stima,
Alina Simon
Re: venit brut
Scris de: la pensie la data: 10/15/2009 5:43am
Pentru Alina Simon
Veniturile pentru care s-a platit CAS la care se face referire in art 78 din legea 19/2000 sunt
Inainte de 1 aprilie 2001:
- Salariile tarifare
- Sporurile si indemnizatiile prevazute in legea 57/1974 specificate si in Anexa la OU 4/2005
- Sporurile cu character permanent prevazute in legea 49/1992 specificate si in Anexa la OU 4/2005
Dupa 1 aprilie 2001 totalitatea veniturilor brute castigate limitate la 3 salarii medii brute pe economie din 1 aprilie 2001 pana in decembrie 2002 si la 5 salarii minime brute pe economie in perioada ianuarie 2003 pana in iunie 2007 iar din iulie 2007 nelimitat.
Faptul ca in adeverita obtinuta de la angajator apar venituri brute mai mari se datoreaza unor erori facute de :
- Functionarul care v-a intocmit adeverinta de sporuri.
- Functionarul care v-a intocmit adeverinta cu veniturile.
- Functionarul de la Casa de Pensii care a calculat pensia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1