Subiect "data nasterii :01.februarie 1952,data angajarii:01.septembrie 1971,gen:F.Zile indemnizatii dupa 01.04.2001 61 zile(deci de cind ele sunt evidentiate prin listele nominale care se depun la CAS.Din ce data pot beneficia de pensie anticipata fara penalizare avind in vedere ca indemnizatiile pentru boala se iau in calcul doar la pensia pentru limita de virsta.Zilele cu indemnizatii ma afecteaza in acelas mod,adica trebuie sa am 10 ani si 61 zile peste stagiul standard de cotizare pentru a beneficia de pensie anticipata fara penalizare.Va multumesc anticipat." Deschis de juku la data: 03/23/2009 10:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data nasterii :01.februarie 1952,data angajarii:01.septembrie 1971,gen:F.Zile indemnizatii dupa 01.04.2001 61 zile(deci de cind ele sunt evidentiate prin listele nominale care se depun la CAS.Din ce data pot beneficia de pensie anticipata fara penalizare avind in vedere ca indemnizatiile pentru boala se iau in calcul doar la pensia pentru limita de virsta.Zilele cu indemnizatii ma afecteaza in acelas mod,adica trebuie sa am 10 ani si 61 zile peste stagiul standard de cotizare pentru a beneficia de pensie anticipata fara penalizare.Va multumesc anticipat.
Scris de: juku la data: 03/23/2009 10:27am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: data nasterii :01.februarie 1952,data angajarii:01.septembrie 1971,gen:F.Zile indemnizatii dupa 01.04.2001 61 zile(deci de cind ele sunt evidentiate prin listele nominale care se depun la CAS.Din ce data pot beneficia de pensie anticipata fara penalizare avind in vedere ca indemnizatiile pentru boala se iau in calcul doar la pensia pentru limita de virsta.Zilele cu indemnizatii ma afecteaza in acelas mod,adica trebuie sa am 10 ani si 61 zile peste stagiul standard de cotizare pentru a beneficia de pensie anticipata fara penalizare.Va multumesc anticipat.
Scris de: la pensie la data: 03/24/2009 4:24am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 01 februarie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si stagiul complet de cotizare de 28 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata (avand varsta mai mare de 54 ani) in data cand veti avea stagiul de cotizare de 38 ani . In prezent aveti peste 37 ani si 6 luni.
Perioada in care ati primit indemnizatie (probabil pentru incapacitate de munca) nu se scade din stagiul luat in calcul la pensia anticipata, deoarece acesta este un drept de asigurare sociala ce se incadreaza in art. 30 alin (1) litera a . Perioada in care ati primit acest drept nu este exclusa din calculul stagiului de cotizare pentru pensie anticipate conf art 49 alin (2) din legea 19/2000.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1