Subiect "calculul pensiei" Deschis de Gabriela Muraret la data: 03/23/2009 11:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul pensiei
Scris de: Gabriela Muraret la data: 03/23/2009 11:28am
Gen:f
Data nasterii:06/01/1969
Stagiul de cotizare:5(cinci ani) in Romania (intre 1988 - 1992)si 9 (noua ani )in Italia (2000 - 2009)
Alte date: in prezent sunt incadrata la o firma in italia si lucrez in romania ptr aceasta firma ( ca detasat),
Intrebare:in ce conditii se va calcula pensia avind in vedere stagiul de cotizare, situatia actuala a locului de munca si virsta subsemnatei la data prezentei.Doresc sa mentionez ca datorita unei erori materiale , cartea de munca a subsemnatei emisa in Romania in anul 1988 a fost pierduta.Va multumesc
Re: calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 03/24/2009 7:39am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere in Romania aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 06 ianuarie 2029 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Intre tarile UE sunt incheiate conventii conform carora asiguratii pot depune dosarul (dosarele) de pensionare in tara de resedita la Institutia de Asigurare Sociala de la locul de sedere permanenta.
Aceasta institutie initiaza o corespondenta cu institutia similara din Romania (CNPAS) si aceste institutii calculeaza fiecare, pensia din tara respectiva dupa care se transfera dreptul de pensie, suportat de fiecare institutie separat, la domiciliu din tara de resedinta.
Daca nu mai aveti carnetul de munca pentru a va reconstitui stagiul de cotizare din Romania va adresati angajatorului in Romania pentru a va elibera o adeverinta prin care sa confirme stagiul lucrat si daca este posibil si salariile impreuna cu sporurile avute in aceasta perioada.
Deasemeni puteti sa va adresati Casei de Pensii Judetene sau de Sector dupa ce aveti aceasta adeverinta in vederea inregistrarii datelor continute de aceasta in arhiva electronica a Casei de Pensii.
Stagiile de cotizare se recunosc reciproc insa numai ca vechime in vederea deschiderii dreptului la pensie.
Mai multe informatii gasiti pe site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
Pensionari cu domiciliul in strainatate
Acorduri bilaterale
Integrare Europeana
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1