Subiect "Cand pot trece de la pensie la cerere la pensie pentru limita de varsta" Deschis de Ormenisan Iuliu la data: 03/29/2009 6:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot trece de la pensie la cerere la pensie pentru limita de varsta
Scris de: Ormenisan Iuliu la data: 03/29/2009 6:58am
Gen:M
Data nasterii:14.08.1946
Stagiul de cotizare:39 ani, 3 luni, 8 zile
Alte date:28 ani, 3 luni contributie la pensie suplimentara; 24 ani, 3 luni, 17 zile lucrati in grupa a II-a
Intrebare: Cand pot trece de la pensia la cerere la pensia pentru limita de varsta? Ce acte sunt necesare?
Re: Cand pot trece de la pensie la cerere la pensie pentru limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 03/30/2009 8:01am
Datele prezentate de dv sunt neclare
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca, in 14 iunie 2010 la varsta standard de pensionare de 63 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 32 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiu in conditii deosebite de 24 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni conform careia puteati iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 58 ani si 4 luni, adica in 14 decembrie 2004.
Pensionarea la cerere nu exista in legislatia actuala decat pentru cei care au lucrat in invatamant si aceasta este echvalenta cu pensia la limita de varsta.
Probabil ca dv numiti pensie la cerere pensia anticipata partiala la care aveati dreptul dupa 14 iunie 2005 dar aceasta puteati sa o cereti numai daca nu vi s-a recunoscut stagiul in gr II de munca.
Pentru trecerea de la pensia anticipate partiala la pensia la limita de varsta nu trebuie sa depuneti decat o cerere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1