Subiect "reducerea limitei de varsta" Deschis de popescu viviana la data: 03/31/2009 12:04pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducerea limitei de varsta
Scris de: popescu viviana la data: 03/31/2009 12:04pm
Gen:F Data nasterii: 01.08.1957
Stagiul de cotizare:32 ANI
Alte date:AM LUCRAT IN CONDITII DEOSEBITE(sau grupa aII-a echivalenta ) 24ANI.
Intrebare:Dupa calculul facut varsta de pens. este la 54 ani si 6 luni.Apare insa o mentiune la calculul reducerii:limita minima a varstei reduse este 50 ani.Unitatea unde lucrez se desfiinteaza.Tinand cont de datele mentionate,as putea iesi la pensie? MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU RASPUNS .
Re: reducerea limitei de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/01/2009 5:23am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 01 august 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiul de 24 ani lucrat in conditii deosebite (gr II) aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni astfel ca varsta redusa in cazul dv este de 54 ani si 6 luni.
Prevederea la care va referiti din pacate nu va ajuta ci ea se refera la cei care au dreptul la o reducere mai mare si care ar putea scadea varsta de pensionare sub 50 de ani si aceasta prevedere limiteaza varta redusa de pensionare. Acest caz putea apare atunci cand varsta standard de pensionare era de 57 ani si reducerea ar fi fost de 8 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1