Subiect "pensie" Deschis de Mariana C la data: 03/31/2009 1:50pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Mariana C la data: 03/31/2009 1:50pm
Gen:
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:31ani
Alte date:
Intrebare:v-as ruga sa-mi spuneti daca cuantumul pensiei de invaliditate ,difera de tipul bolii.De exemplu daca este diferenta intre diagnosticul de la interne ,de la psihiatrie,de la cardiologie etc.Si v-as mai ruga totodata sa-mi spuneti daca din pensia de invaliditate se poate iesi la pensie anticipata sau anticipata partial?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 04/01/2009 6:25am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in anul 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
In cazul dv pensia de invaliditate nu depinde de gradul invaliditatii deoarece aveti stagiul de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare.
Pensia de invaliditate difera de la un grad de invaliditate la altul pentru cei care au un stagiu de cotizare mai mic decat stagiul complet de cotizare deoarece la acestia pensia de invaliditate se calculeaza astfel:
Pe perioada stagiului de cotizare punctajul se calculeaza la fel pentru toate tipurile de pensii: la limita de varsta, anticipata, sau de invaliditate de orice grad.
Pentru diferenta de ani intre stagiul complet de cotizare si stagiul de cotizare pentru pensionarii de invaliditate se acorda un stagiu potential pentru care se acorda 0,75 puncte anuale pentru cei cu gr I, 0,60 puncte pentru cei cu gr II si 0,40 puncte pentru cei de gr III. Acest punctaj suplimentar se cumuleaza cu punctajul calculat pe perioada stagiului de cotizare.
Dv avand stagiul de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare nu beneficiati de stagiu potential si nici de punctaj suplimentar care depinde de gradul invaliditatii.
Din pensia de invaliditate se poate iesi la pensie anticipata partiala sau anticipata dar nu este avantajoasa deoarece acestea sunt mai mici decat pensia de invaliditate.
In cazul dv din anul 2013 cand aveti dreptul sa cereti pensie anticipata partiala nu mai sunteti obligata sa va mai prezentati la comisia de expertiza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1