Subiect "reevaluarea pensiilor" Deschis de Donciu Georgeta la data: 04/01/2009 1:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reevaluarea pensiilor
Scris de: Donciu Georgeta la data: 04/01/2009 1:11am
Gen:M
Data nasterii:12.04.1950
Stagiul de cotizare:29 ani,5 luni
Alte date:pensionat 01.05.2000
Intrebare:Reevaluarea pensiilor la pensionarii care au iesit la pensie pana in 01.04.2001(cu media venitului pe 5 ani)s-a facut pentru toti pensionarii automat ,sau doar pentru cei care au depus diferite dovezi de sporuri ce nu fusesera trecute in cartea de munca ,si astfel cerand recalcularea pensiei ? va multumesc.
Re: reevaluarea pensiilor
Scris de: la pensie la data: 04/01/2009 8:02am
Recalcularea pensiei facuta in anul 2005 pentru pensionarii iesiti la pensie inainte de 1 aprilie 2001 pe baza prevederilor vechii legi a pensiilor 3/1977 a fost facuta pentru toti pensionarii din aceasta categorie.
Pentru cei care nu au depus acte suplimentare au fost luate in calculul pensiei, salariile inscrise in carnetul de munca, a carei copie se afla in arhiva Casei de Pensii, si sporul de vechime care pentru perioada anterioara anului 1992 este calculat automat.
Pentru cei care au adus dovezi suplimentare privind castigurile netrecute in carnetul de munca au fost luate in calcul si aceste drepturi.
Cei care nu au depus dovezi suplimentare si pot sa le obtina pot sa ceara recalcularea pensiei pe baza acestor dovezi, aceasta recalculare facandu-se incepand cu data de depunere a cererii de recalculare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1