Subiect "depunere dosar" Deschis de valeria la data: 04/01/2009 6:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
depunere dosar
Scris de: valeria la data: 04/01/2009 6:52am
Gen:
Data nasterii:iunie 1950
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:Am indeplinit conditiile de pensie in nov.2008. Institutia mi-a prelungit perioada de activitate pina la 31 martie 2009. Azi este 1 apr si nu mi s-a depus dosarul. Intrebare: care este statutul meu azi si daca se depune dosarul in zilele urmatoare de cind intra pensia in plata?
multumesc
Re: depunere dosar
Scris de: la pensie la data: 04/02/2009 7:06am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta din noiembrie 2008 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 26 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stabilirea datei de la care se platesc drepturile de pensie sunt stabilite in art 83 din legea pensiilor 19/2000 unde se prevede ca daca cererea (dosarul) de pensie a fost depusa in termen de 30 zile de la data indeplinirii conditiilor de pensionare (in interpretarea nostra noiembrie 2008) atunci drepturile de pensie se platesc de la data de indeplinire a conditiilor de pensionare.
Daca cererea (dosarul) a fost depusa dupa o perioada mai mare de 30 zile de la data in care se indeplinesc conditiile de pensionare, cum este cazul dv in interpretarea noastra a legii, atunci drepturile se platesc de la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1