Subiect "cotizatia pentru "pensie suplimentara" 3%" Deschis de michaela la data: 04/07/2009 12:23pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cotizatia pentru "pensie suplimentara" 3%
Scris de: michaela la data: 04/07/2009 12:23pm
Data nasterii: 16 februarie 1947
Gen F
stagiu de cotizare: 36 ani
stagiu de sturii: 5,7 ani

Intrebare:
Sunt pensionara, am calculat cu ajutorul programului de pe site ce pensie ar trebui sa primesc si am constatat ca ar fi mai mare decat cea pe care o primesc efectiv.
Nu stiu de unde provine diferenta pentru a reclama la Casa de Pensii, dar presupun ca este vorba de coeficientii de cotizare suplimentari- de 3% sau mai mult- care dau dreptul conform legislatiei la niste sporuri de pensie.
Cum pot dovedi acest lucru?
Re: cotizatia pentru "pensie suplimentara" 3%
Scris de: la pensie la data: 04/08/2009 1:49am
Am verificat si noi datele introduse de dv in programul de “Calcul pensie”si avem urmatoarele observatii:
-Pe pagina de intrare cu datele personale in caseta “Data de iesire la pensie la limita de varsta” trebuie sa completati data in care ati implinit varsta standard de pensionare (07. 2004) deoarece conform acesteia programul calculeaza stagiul complet de cotizare, acesta este folosit in calculul punctului mediu al pensiei.
-Sporul de vechime se calculeaza si se introduce conform celor explicate de noi pe forum la “Sporul de vechime”. Noi credem ca in perioada martie 1978 – august 1978 ati completat gresit sporul 3 %.
-Trebuie sa verificati daca in perioada aprilie 1992 – martie 2001 sporurile au fost incluse si in salariul completat in coloana salarii pentru a evita calculul dublu al acestor sporuri.
-Trebuie verificat daca sporurile fixe trebuie introduse in calcul. In legislatie este prevazut ca sa fie introduse in calcul sporurile permanente iar dv completati sume numai pentru o luna.
- Nu credem ca sporul pentru pensia suplimentara este cauza diferentei deoarece acesta este calculat si de programul nostru si este inclus in punctajul anual si de catre programul Casei de pensii si este evidentiat separat.
Daca ati primit anexat la decizia de pensionare buletinul de calcul puteti compara sumele intrate incalculul pensiei in programul Casei de Pensii si in cel de pe site-ul nostru. Pot fi comparate si punctajele anuale calculate prin programul Casei de pensii, de pe buletinul de calcul si din programul nostru facand click pe “Datele introduse” de pe orice pagina anuala de date.
Re: cotizatia pentru "pensie suplimentara" 3%
Scris de: Michaele la data: 04/08/2009 11:54am
Gen:F
Data nasterii:16 febr 1037
Stagiul de cotizare:36
Alte date:Sunt pensionara dar imi continui activitatea si in prezent
Intrebare: Referitor la "cotizatia pentru pensia suplimentara"
Va multumesc ca ati verificat datele pe care le-am introdus in program pentru calculu;l pensiei.
In privinta datei de iesire la pensie, daca completez aceasta data nu mai pot introduce ulterior sume reprezentand salarii- deci nu-mi pot calcula pensia "la zi"- avand in vedere ca ea a fost deja actualizata dupa o anumita perioada suplimentara lucrata, iar in decizia de pensionare initiala nu se specifica punctajul, ci doar suma - care acum nu mai este de actualitate (ca as pot compara rezultatele).
Nu am gasit insa unde trebuie sa introduc sporul de 3% sau mai mult pentru "pensia suplimentara"
In buletinul de calcul de la Casa de Pensii nu am gasit rubrica referitoare la aceste procente si nici evidentiat sporul de punctaj aferent acestora. Tocmai de aceea presupun ca pensia nu a fost corect calculata.
In privinta sporurilor rezultate din acord global, din aceste sume s-au virat procentele aferente pentru asigurari sociale, deci ele fac parte din venitul care trebuie luat in calcul la stabilitrea pensiei. Aceste sume nu reprezinta doar sporuri, cui si restituiri ale sumelor retinute cu titlu de garantie pana la predarea proiectelor si care se restutuiau apoi odata cu sporul de acord (se retinea 20% din salariu in mod constant si apoi se restituia impreuna cu acordul). De aceea aceste sume apar la anumite intervale de timp- cand se predau respectivele proiecte.
Deci am buletinul de calcul de la Casa de Pensii dar nu- gasesc explicit si de aceea am recurs la site- ul Dumneavoastra.
Va multumesc pentru excelenta ideie care ii ajuta pe pensionari sa -si dea seama daca au primit pensia corecta, iar pe cei care nu sunt inca la pensie ii informeaza la ce pensie se pot astepta.
Feicitari!
Re: cotizatia pentru "pensie suplimentara" 3%
Scris de: la pensie la data: 04/09/2009 4:39am
In privinta datei de iesire la pensie aveti dreptate exista o mica disfunctionalitate pe care intentionam sa o remediem. Pentru a o putea depasi aveti doua solutii:
-Fie sa deschideti doua programe prin adaugarea unei alte persoane (poate fi acelasi nume) si intr-un program lucrati pensia propriu zisa unde completati data corecta iar in al doilea program puneti o data convenabila si va calculati numai perioada lucrata dupa pensionare.
In cazul perioadelor lucrate dupa pensionare punctajul se majoreaza conform art 78 alin (8) din legea 19/2000 care are urmatorul continut „Asiguratii care, dupa indeplinirea conditiilor de pensionare pentru limita de varsta, reglementate de prezenta lege, contribuie o anumita perioada la sistemul public, regasindu-se in una dintre situatiile prevazute la art. 5, beneficiaza de majorarea punctajului realizat in aceasta perioada cu 0,3% pentru fiecare luna, respectiv cu 3,6% pentru fiecare an suplimentar”.
Punctajul total obtinut in programul in care ati calculat punctajul dupa pensionare puteti sa-l introduceti in programul pensiei propriu zise in una din casetele cu punctaje suplimentare (Asigurari sociale, stagiu militar sau facultate)
-Fie sa utilizati un singur program asa cum propuneti dv dar in acest caz sa va calculati singura punctajul mediu al pensiei prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare care in cazul dv este 25 ani si 5 luni (25,41667)
In privinta sporului pentru pensia suplimentara revenim si va asiguram ca nu trebuie sa va faceti probleme deoarece acesta se calculeaza automat, fara interventia operatorului, cu un program general pe tara si deci nu se poate face o exceptie la dv. Punctajul pentru contributia la pensia suplimentara il gasiti prima oara pe prima pagina a Buletinului de calcul (sper sa avem acelasi formular) la punctual “b” sub denumirea “Numar puncte in functie de contributia la pensia suplimentara “ unde este dat totalul, iar a doua oara la ultima pagina la punctual 3 cu titlul “Punctajul suplimentar acordat in functie de contributia la fondul pentru pensia suplimentara in conformitate cu art 165 din legea nr. 19/2000”, unde sunt date punctajele pe perioade
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1