Subiect "va rog sa imi spuneti la ce varsta pot iesi la pensie" Deschis de gheran romeo la data: 04/08/2009 12:43pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
va rog sa imi spuneti la ce varsta pot iesi la pensie
Scris de: gheran romeo la data: 04/08/2009 12:43pm
Gen:m
Data nasterii:15.01-1956
Stagiul de cotizare:22 ani
Alte date:lucrez pe platforma de foraj marin
Intrebare:va rog sa imi spuneti la ce varsta pot sa ies la pensie
Re: va rog sa imi spuneti la ce varsta pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 04/08/2009 3:44pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 15 ianuarie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Conform Anexei I punctual 11 activitatea pe platforme marine este incadrata in conditii speciale.
Pentru stagiul de 22 ani si 6 luni in conditii speciale puteti beneficia de reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 9 ani, adica la varsta de 56 ani adica in 15 ianuarie 2012 si la stagiul complet de cotizare la 26 ani, daca indepliniti si conditia de a avea stagiul de cotizare mai mare de 26 ani care nu o indepliniti daca nu mai aveti lucrat un stagiu de 3 ani si 6 luni in conditii normale.
Mai puteti iesi la pensie la limita de varsta in varianta in care mai lucrati in continuare in conditii speciale pana aveti un stagiu in conditii speciale de 24 ani si aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 10 ani, adica la varsta de 55 ani dupa 15 ianuarie 2011 si la stagiul complet de cotizare la 24 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1