Subiect "Re: Pensia anticipata partiala" Deschis de bulie adriana la data: 04/09/2009 1:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: bulie adriana la data: 04/09/2009 1:35am
Gen:F
Data nasterii:16.04.1955
Stagiul de cotizare:28 ani
Alte date:
Intrebare:
"-Opinia noastra este ca este bine sa incheiati Contractul de Asigurare Sociala la terminarea perioadei de somaj deoarece este posibil ca prin anumite acte normative aceasta perioada sa fie prelungita cu cateva luni. Atunci la incheierea Contractului de Asigurare Sociala rugati pe cei de la Casa de Pensii sa va calculeze stagiul de cotizare si sa incheiati contractul pe diferenta de stagiu."
Va multumesc pentru promptitudinea raspunsului dvs.
Am totusi o nelamurire:
A. Daca perioada de somaj este adaugata integral la stagiul de cotizare daca la trecerea in somaj nu am primit salarii compensatorii, aceasta inseamna la anul in 2010 voi avea in 16 aprilie 29 ani stagiu si varsta 55 ani.
a) Vreau sa ma lamuriti: daca din 13.04.2006 voi incheia contract de asigurare la Casa de pensii judeteana, acesta perioada se adauga la perioada de somaj considerat stagiu?(deci perioada de somaj se va suprapune cu cea a contractului de asigurare)si deci in 16 aprilie 2010 , la vartsta de 55 ani voi avea stagiul complet de 30 ani?
Se poate aceasta varianta?

b)Daca voi incheia contractul pe diferenta de stagiu la terminarea perioadei de somaj cum spuneti dvs., atunci voi avea 30 ani stagiu, dupa calculele mele daca sunt corecte prin luna martie 2011, la 55 ani si 11 luni. Pot iesi anticipat la pensie ?
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1