Subiect "numar dosar" Deschis de valeria la data: 04/09/2009 2:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
numar dosar
Scris de: valeria la data: 04/09/2009 2:00am
Gen:f
Data nasterii:1950
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti conform carei reglementari legale pot determina angajatorul sa-mi comunice numarul cu care s-a depus dosarul la casa de pensii.
multumesc
valeria
Re: numar dosar
Scris de: la pensie la data: 04/09/2009 5:24am
Raporturile de munca in Romania sunt reglementate prin Codul Muncii legalizat prin Legea 53/2003 modificata prin alte acte normative.
In privinta obligatiilor angajatorului sa va furnizeze informatiile cerute privind raporturile dv de munca va redam cateva articole ale acestei legi:
Art . 39 alin (1) “Salariatul are, in principal, urmatoarele drepturi”:
-litera h „dreptul la informare si consultare”
Art . 40 alin (2) “Angajatorului ii revin, in principal, urmatoarele obligatii”
-litera a “sa informeze salariatii asupra conditiilor de munca si asupra elementelor care privesc desfasurarea relatiilor de munca”
-litera h “sa elibereze, la cerere, toate documentele care atesta calitatea de salariat a solicitantului”
Re: numar dosar
Scris de: valeria la data: 04/15/2009 12:39pm
Gen:f
Data nasterii:1950
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:poate interveni angajatorul la casa teritorila de pensii pentru calculul peste rind al dosarului? Ce pot face?
multumesc
valeria
Re: numar dosar
Scris de: la pensie la data: 04/16/2009 6:55am
Legal nu deoarece acesta se numeste trafic de influenta si se pedepseste. Dar cate lucruri ilegale raman necunoscute si nepedepsite.
Din mesajele anterioare presupunem ca doriti sa vi se calculeze cat mai urgent posibil pensia si probabil toti care asteapta decizia de pensie doresc acest lucru.
Nu putem sa va sfatuim in nici un fel deoarece nu cunoastem o solutie.
Re: numar dosar
Scris de: valeria la data: 04/27/2009 4:06am
Gen:f
Data nasterii:1950
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:Nu doresc sa se calculeze pensia mai devreme ci in ordinea depunerii dosarului, insa angajatorul (stat)ma ameninta ca voi iesi mai repede decit am scontat. Eu chiar doresc sa mai lucrez dar daca angajatorul nu doreste nu am ce sa fac. Cred ca din motive personale nu doreste sa-mi comunice nici numarul dosarului si data la care a fost depus si asta ma ingrijoreaza.
Multumesc de raspunsuri
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1