Subiect "am fost disponibilizata la 01.09.2008 beneficiind de salarii compensatorii, iar in prezent sunt in somaj" Deschis de cojoc maria la data: 04/09/2009 5:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
am fost disponibilizata la 01.09.2008 beneficiind de salarii compensatorii, iar in prezent sunt in somaj
Scris de: cojoc maria la data: 04/09/2009 5:41am
Gen:feminin
Data nasterii:13.02.1957
Stagiul de cotizare:30 ani 6 luni si 19 zile
Alte date:am beneficiat de 12 ani, 7 luni si 11 zile de grupa II de munca si 7 ani si 11 luni de grupa I de munca
Intrebare:cand pot iesi la pensie la limita de varsta sau anticipat?
Re: am fost disponibilizata la 01.09.2008 beneficiind de salarii compensatorii, iar in prezent sunt in somaj
Scris de: la pensie la data: 04/09/2009 8:27am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 13 februarie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in aceste grupe au a fost echivalate cu “conditii deosebite” sau “conditii speciale” conform legii 19/2000.
Pentru stagiul de 12 ani in gr I beneficiati de un spor de vechime de 6 ani iar pentru stagiul de 7 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare cumuland un total de 38 ani si 3 luni.
Exista urmatoarele variante de pensionare:
Varianta 1
Indiferent cu ce grupa a fost echivalat stagiul de gr I dupa aprilie 2001 prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000 stagiul de 12 ani in gr I va aduce o reducere a varstei standard de pensionare cu 7 ani si 2 luni conform careia poate iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 52 ani si 10 luni , adica in 13 decembrie 2009, indeplinind si conditia ca sa aiba stagiu de cotizare peste 30 ani. Acest articol este valabil pana la 31 martie 2011.
Varianta 2
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile legii 19/2000 fie ale legii 226/2006 pentru un stagiu in conditii speciale de 12 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 6 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu intre 6 si 8 ani in conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala de 7 ani a varstei standard de pensionare si pensionarea la limita de varsta in 13 februarie 2010.
Varianta 3
Daca stagiile de gr I si II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 realizati un stagiu total in conditii deosebite de 20 ani si 6 luni pentru care beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni si pensionarea la limita de varsta in 13 august 2012.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I se va adresa societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
In cazul variantei 3 puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 13 februarie 2017 adica dupa 13 februarie 2012 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare la data pensionarii sa fie mai mare de 35 ani. Pensia anticipata partiala se diminuiaza fata de pensia la limita de varsta cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru reducerea varstei de pensionare de 4 ani si 6 luni pentru grupele de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei.
Re: am fost disponibilizata la 01.09.2008 beneficiind de salarii compensatorii, iar in prezent sunt in somaj
Scris de: cojoc maria la data: 04/10/2009 11:09am
Eu am precizat ca am beneficiat de grupa II de munca 12 ani, 7 luni si 11 zile si grupa I de munca 7 ani si 11 luni. Raspunsul mi-a fost dat luand in calcul perioadele de grupa de munca invers. Oricum va multumesc mult pentru promptitudine si v-as ruga, daca nu cer prea mult, sa luati in calcul perioadele de grupa de munca corect.
Inca odata va multumesc din suflet!



la pensie :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 13 februarie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in aceste grupe au a fost echivalate cu “conditii deosebite” sau “conditii speciale” conform legii 19/2000.
Pentru stagiul de 12 ani in gr I beneficiati de un spor de vechime de 6 ani iar pentru stagiul de 7 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare cumuland un total de 38 ani si 3 luni.
Exista urmatoarele variante de pensionare:
Varianta 1
Indiferent cu ce grupa a fost echivalat stagiul de gr I dupa aprilie 2001 prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000 stagiul de 12 ani in gr I va aduce o reducere a varstei standard de pensionare cu 7 ani si 2 luni conform careia poate iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 52 ani si 10 luni , adica in 13 decembrie 2009, indeplinind si conditia ca sa aiba stagiu de cotizare peste 30 ani. Acest articol este valabil pana la 31 martie 2011.
Varianta 2
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile legii 19/2000 fie ale legii 226/2006 pentru un stagiu in conditii speciale de 12 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 6 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu intre 6 si 8 ani in conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala de 7 ani a varstei standard de pensionare si pensionarea la limita de varsta in 13 februarie 2010.
Varianta 3
Daca stagiile de gr I si II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 realizati un stagiu total in conditii deosebite de 20 ani si 6 luni pentru care beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni si pensionarea la limita de varsta in 13 august 2012.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I se va adresa societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
In cazul variantei 3 puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 13 februarie 2017 adica dupa 13 februarie 2012 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare la data pensionarii sa fie mai mare de 35 ani. Pensia anticipata partiala se diminuiaza fata de pensia la limita de varsta cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru reducerea varstei de pensionare de 4 ani si 6 luni pentru grupele de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei.
Re: am fost disponibilizata la 01.09.2008 beneficiind de salarii compensatorii, iar in prezent sunt in somaj
Scris de: la pensie la data: 04/10/2009 11:50am
Ne cerem iertare am refacut calculele si rezultatul este urmatorul:
Pentru stagiul de 7 ani in gr I beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 6 luni iar pentru stagiul de 12 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani care se adauga la stagiul de cotizare cumuland un total de 37 ani.
Exista urmatoarele variante de pensionare:
Varianta 1
Indiferent cu ce grupa a fost echivalat stagiul de gr I dupa aprilie 2001 prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000 stagiul intre 6 si 8 ani in gr I va aduce o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani si 7 luni conform careia poate iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 56 ani si 5 luni , adica in 13 iulie 2013, indeplinind si conditia ca sa aiba stagiu de cotizare peste 30 ani. Acest articol este valabil pana la 31 martie 2011. Aceasta varianta nu mai este avantajoasa
Varianta 2
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile legii 19/2000 fie ale legii 226/2006 pentru un stagiu in conditii speciale intre 6 si 8 ani ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 3 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de 12 ani in conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala de 5 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare si pensionarea la limita de varsta in 13 august 2011.
Varianta 3
Daca stagiile de gr I si II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 realizati un stagiu total in conditii deosebite de 20 ani si 6 luni pentru care beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni si pensionarea la limita de varsta in 13 august 2012.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va veti adresa societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
In cazul variantei 3 puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 13 februarie 2017 adica dupa 13 februarie 2012 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare la data pensionarii sa fie mai mare de 35 ani. Pensia anticipata partiala se diminuiaza fata de pensia la limita de varsta cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru reducerea varstei de pensionare de 4 ani si 6 luni pentru grupele de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei.
Re: am fost disponibilizata la 01.09.2008 beneficiind de salarii compensatorii, iar in prezent sunt in somaj
Scris de: cojoc maria la data: 04/11/2009 8:18am
Gen:feminin
Data nasterii:13.02.1957
Stagiul de cotizare:30 ani 6 luni 19 zile
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc din tot sufletul pentru raspunsul atat de prompt, complet si pe intelesul meu, pe care mi l-ati oferit. Avand in vedere ca pana in prezent, nu am primit de nicaieri niste informatii atat de complete, ca cele pe care mi le-ati oferit dumneavoastra, indraznesc sa va mai oportunez cu cateva intrebari, la care nu am gasit raspunsuri pana acum.
Incepand cu 01.05.1993 am lucrat in cadrul unei unitati militare, iar la data de 01.09.2008 am fost disponibilizata, conform legii 53/2005, art. 65, 1-2 si OG 7/1998, beneficiind de salarii compensatorii. Mi-a fost incheiata cartea de munca in cadrul aceleiasi unitati, iar in prezent beneficiez de ajutor de somaj, de la data de 11.02.2009. Am o vechime in munca dupa cum urmeaza:
- 13.05.1977- 17.09.1977 in cadrul IHR Mangalia
- 15.11.1977-10.03.1991- in cadrul Intreprinderii "Energia", beneficiind pentru o perioada de 12 ani, 7 luni si 11 zile de grupa II de munca;
- 10.03.1991- 01.10.1992, in cadrul societatii "Grosimpex com Albatros";
- 01.05.1993-01.09.2008, in cadrul unei unitati militare.
Conform cartii de munca, incheiata in cadrul unitatii militare: "in perioada 01.05.1993-01.07.2005, a beneficiat de grupa I de munca in procent de 100%: Baza: Dec.247/1977, art. 2, al.3/lit a, pct. e, OG 46/1990, lit.1, din anexa si ord. 50/1990, punctul 75 anexa 1".
In perioada 2001 - 2005 am primit la domiciliu "certificat privind stagiul de cotizare si punctajul anual realizat in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale", in care punctajul este calculat si incadrat la "conditii speciale de munca".
Luand in calcul perioada incadrarii mele in gr. I de munca, respectiv conditii speciale, conform cartii de munca, as fi putut iesi la pensie la limita de varsta, la varsta de 51 ani si o luna, dar spre surprinderea mea, la Casa de pensii din Constanta mi s-a spus ca este eronat, ptr. ca incepand cu data de 01.04.2001, nu se ia in calcul gr.I de munca decat pentru mineri si ca desi au fost virati banii Casei de pensii pentru conditii speciale de munca, iar punctul de pensie a fost calculat in acest mod, nu a existat baza legala pentru continuarea incadrarii in conditii speciale de munca.
In cadrul unitatii militare respective, toate cadrele militare beneficiaza si acum de conditii speciale de munca, iar cativa civili, printre care ma numaram si eu, executam aceleasi operatii in aceleasi birouri. Mentionez ca pana la data disponibilizarii, am beneficiat de sporuri pentru conditii grele de munca si 5 zile suplimentar la concediul de odihna.
Invocand Codul muncii "Art. 5. [egalitatea de tratament], art. 5 (protectia salariatilor), v-as ruga sa ma indrumati daca se poate, cum pot actiona pentru recunoasterea conditiilor speciale de munca in perioada 01.04.2001-01.07.2005, perioada care m-ar ajuta la iesirea mea la pensie la limita de varsta, intr-un viitor mai apropiat.
Adresandu-ma unitatii angajatoare pentru eliberarea unei adeverinte din care sa reiasa baza legala in virtutea careia s-a specificat in cartea de munca ca am beneficiat si dupa data de 01.04.2001 de conditii speciale de munca (dupa cum este specificat in documentele primite de la CNPAS si calculat punctul de pensie), conducerea unitatii a constatat ca desi banii au fost virati catre Casa de Pensii, dosarul intocmit in acest sens nu a mai fost inaintat mai departe si prin urmare concluzia a fost ca ar trebui pedepsita persoana care s-a ocupat de dosarul respectiv (lucru care nu ma incalzeste cu nimic). Intrebarea e cum as putea remedia aceasta anomalie? In cazul in care nu mai este nimic de facut in acest sens, dupa perioada de somaj (care va expira in februarie 2010), si pana la varsta de pensionare este obligatorie o angajare, sau pot imi pot depune dosarul de pensie fara a ma mai angaja?
Va multumesc anticipat,
Cojoc Maria
Re: am fost disponibilizata la 01.09.2008 beneficiind de salarii compensatorii, iar in prezent sunt in somaj
Scris de: la pensie la data: 04/13/2009 8:20am
Situatia dv este in adevar complicata si nu putem sa apreciem daca situatia este asa cum vi s-a prezentat dv sau sunteti supusa unei actiuni de sicanare din partea unitatii in care ati lucrat in conditii speciale si a Casei de Pensii.
Credem ca pentru a clarifica situatia singura posibilitate este sa va adresati justitiei (Tribunalului Judetean sau de Sector in raza caruia se afla paratul) impotriva unitatii militare in care ati lucrat aducand ca argumente toate actele care credeti ca va ajuta in aceasta actiune. In actiune cereti sa vi se elibereze adeverinta iar in caz contrar cereti despagubire.
Actiunea in justitie pentru castigarea drepturilor de asiguarare sociala este scutita de taxe.
In ceiace priveste afirmatia privind incadrarea in conditii speciale numai pentru mineri este eronata. Mai exista o lege 226/2006 in care in anexa 1 sunt enumerate locurile de munca incadrate in grupa conditii speciale iar in anexa 2 sunt enumerarte societatile in care se afla aceste locuri de munca. Va recomandam sa analizati aceasta lege si anexele sale si daca va regasiti in aceste anexe folositi acest fapt ca argument in actiunea dv.
Credem ca faptul ca unitatea a platit CAS pentru grupa conditii speciale, fapt consemnat si in certificarea stagiului primita anual de la Casa de Pensii, este un avantaj pentru dv.
Dosarul de pensie la limita de varsta sau anticipata partiala poate fi intocmit si depus de dv si daca nu sunteti angajata.
Re: am fost disponibilizata la 01.09.2008 beneficiind de salarii compensatorii, iar in prezent sunt in somaj
Scris de: cojoc maria la data: 04/13/2009 1:05pm
la pensie :
Situatia dv este in adevar complicata si nu putem sa apreciem daca situatia este asa cum vi s-a prezentat dv sau sunteti supusa unei actiuni de sicanare din partea unitatii in care ati lucrat in conditii speciale si a Casei de Pensii.
Credem ca pentru a clarifica situatia singura posibilitate este sa va adresati justitiei (Tribunalului Judetean sau de Sector in raza caruia se afla paratul) impotriva unitatii militare in care ati lucrat aducand ca argumente toate actele care credeti ca va ajuta in aceasta actiune. In actiune cereti sa vi se elibereze adeverinta iar in caz contrar cereti despagubire.
Actiunea in justitie pentru castigarea drepturilor de asiguarare sociala este scutita de taxe.
In ceiace priveste afirmatia privind incadrarea in conditii speciale numai pentru mineri este eronata. Mai exista o lege 226/2006 in care in anexa 1 sunt enumerate locurile de munca incadrate in grupa conditii speciale iar in anexa 2 sunt enumerarte societatile in care se afla aceste locuri de munca. Va recomandam sa analizati aceasta lege si anexele sale si daca va regasiti in aceste anexe folositi acest fapt ca argument in actiunea dv.
Credem ca faptul ca unitatea a platit CAS pentru grupa conditii speciale, fapt consemnat si in certificarea stagiului primita anual de la Casa de Pensii, este un avantaj pentru dv.
Dosarul de pensie la limita de varsta sau anticipata partiala poate fi intocmit si depus de dv si daca nu sunteti angajata.


Va multumesc mult de tot pentru raspunsurile date atat de repede si la subiect. Nu credeam ca mai exista persoane carora le pasa de semenii lor.
Va multumesc din suflet si va doresc tot binele din lume si nu in ultimul rand, pentru ca suntem in prag de sarbatorile pascale, va transmit "Sarbatori fericite", sanatate si sa fiti mereu plini de bunavointa, pentru ca suntem multi cei care avem nevoie de dumneavoastra!
Cu mult respect, Cojoc Maria
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1