Subiect "Pensie anticipata partial" Deschis de Dobrogeanu Alexandru la data: 04/09/2009 8:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partial
Scris de: Dobrogeanu Alexandru la data: 04/09/2009 8:01am
Gen:b
Data nasterii:11 02 1949
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
1- Cand se va recalcula pensia la inplinirea varstei, se socoteste de la data cand am depus cererea, data cand am primit decizia sau data la care am facut lichidarea?
2- Dupa primirea deciziei pot lua concediu de odihna pe anul in curs si apoi sa fac lichidarea?
Multumesc.
Re: Pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 04/09/2009 8:44am
Presupunem ca iesiti la pensie anticipata partiala.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 11 octombrie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
1. Recalcularea pensiei si trecerea la pensia la limita de varsta se face in data in care impliniti varsta standard de pensionare de 64 ani si 8 luni adica in 11 octombrie 2013.
2. Dupa primirea deciziei de pensionare cu pensie anticipata partiala puteti sa faceti ce doriti dar trebuie sa aveti in vedere ca pensia vi se acorda din data in care ati incetat activitatea si ati depus la Casa de Pensii dovada incetarii activitatii. Deci nu puteti primi pensie pe perioada in care lucrati sau sunteti in concediu de odihna.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1