Subiect "pensie de invaliditate" Deschis de mitrasca maria la data: 04/13/2009 4:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate
Scris de: mitrasca maria la data: 04/13/2009 4:17am
Gen:f
Data nasterii:06.06.1958
Stagiul de cotizare:32ani
Alte date:22ani grupa2 pana la 1.04.2001
Intrebare:incepand cu data de01.05.2009 voi fi pensionata de invaliditate.cum mi se va calcula pensia? va multumesc.
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 04/13/2009 6:39am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 06 iunie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 22 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiu in conditii deosebite de 22 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 55 ani, adica in 06 iunie 2013 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani la data pensionarii.
In cazul dv care aveti stagiul complet de cotizare de 30 ani depasit pensia de invaliditate se calculeaza identic cu pensia la limita de varsta
Calculul pensiei se face impartind salariul lunar obtinut la salariul mediu pe economie apoi se calculeaza punctajul mediu annual. Se aduna punctajele anuale pe toata perioada lucrata si se impart la stagiul complet de cotizare (30 ani). Punctajul pensiei astfel calculate se inmulteste cu valoarea punctului de pensie si se afla valoarea pensiei. Acest calcul puteti sa-l faceti cu programul “Calcul pensie “de pe site-ul nostru.
Mai intai trebuie sa aveti toate salariile obtinute pe toata perioada de cotizare, care se afla inscrise in carnetul de munca si eventual sporurile avute in plus fata de salariu care se pot obtine printr-o adeverinta de la angajator.
Apoi dupa obtinere folositi programul de pe site-ul nostru.
Pentru aceasta procedati astfel:
De pe pagina principala se apasa pe butonul Inregistrare din coltul din dreapta sus. In fereastra care se deschide completati Email si Parola si apasati pe butonul Cont nou. In fereastra care se deschide completati Email, Parola si Confirmare Parola si apasati pe inregistrare. Dupa aceasta intrati intr-o fereastra numita Program gratuit de calculare pensie si apasati pe butonul Adauga persoana si intrand intr-o fereastra cu date personale completati datele cerute. Atentie la data de iesire la pensie unde trebuie trecuta cea pentru limita de varsta ( in cazul dv 06 iunie 2018) iar cea de incepere a activitatii trebuie trecuta dupa caz data inceperii facultatii sau a stagiului militar daca este cazul si acestea sunt anterioare. Dupa aceasta apasati butonul Continuati si se intra in pagina cu datele pentru primul an. Aici cititi legenda pentru completarea coloanei de cod. Completati an cu an salariile si sporurile avute. Este bine sa cititi in prealabil Erori comise la utilizare programului de pe Forum pentru a fi evitate.
Pentru reintrare in program (Logare) dupa completarea casetelor Email si Parola nu mai apasati Cont nou ci Logare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1