Subiect "Re: Pensia anticipata partiala" Deschis de bulie adriana la data: 04/13/2009 7:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: bulie adriana la data: 04/13/2009 7:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
"-Perioada de 6 luni de intrerupere a activitatii pentru ingrijirea copilului conform legii 1/1970 nu se adauga la stagiul de cotizare."
Imi cer scuze pentru insistenta si va rog sa-mi confirmati inca odata parerea dvs cu privire la art 9, lit k, din lg1/1970 :
ART. 9
Salariatul cu contract de munca pe durata nedeterminata, care s-a incadrat in termen de 90 de zile de la incetarea motivului pentru care nu a mai lucrat , beneficiaza de vechime neintrerupta in aceasi unitate in urmatoarele cazuri:
a) a fost trimis sa urmeze o scoala, un curs de calificare, de perfectionare sau de specializare;
.....................................
K)
In aceleasi conditii beneficiaza de vechime neintrerupta in aceeasi unitate salariata care a incetat activitatea fiind gravida sau pentru a-si creste un copil pina la implinirea virstei de 7 ani.

Eu inteleg de ex. la pct a) ca cel trimis la cursuri beneficiaza de vechime neintrerupta si pe perioada cursurilor desi nu mai este incadrat pe perioada cat lipseste pt a participa la cursuri.
Prin analogie interpretez si pct k)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1