Subiect "Pensionare anticipata" Deschis de Popescu Anca la data: 04/14/2009 2:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare anticipata
Scris de: Popescu Anca la data: 04/14/2009 2:44am
Gen:F
Data nasterii:30.05.1961
Stagiul de cotizare:din septembrie 1980
Alte date:Facultate la seral, in consecinta concedii fara plata pentru studiu
Intrebare:Care este data la care pot iesi la pensie anticipat, indiferent de penalizare, dar care sa fie cat mai apropiata! Concediile fara salariu pentru studii se scad din vechime? De asemenea, am suferit si doua operatii din cauza carora am avut destul de mult concediu medical. Perioadele de concediu medical se scad din vechime?
Re: Pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/14/2009 5:27am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 30 mai 2021 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de in 30 mai 2021 adica din 30 mai 2016 daca indepliniti conditia ca stagiul de cotizare la data pensionarii sa fie mai mare de 30 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza fata de pensia la limita de varsta cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Stagiul de cotizare luat in calcul nu include concediu fara plata in care nu ati avut salariu si nu ati platit contributie pentru pensie. In schimb perioada de concediu medical intra in calculul stagiului de cotizare deoarece pe aceasta perioada ati primit indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca si s-a platit contributie pentru pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1