Subiect "Pensie de boala" Deschis de Suciu Daniela la data: 06/06/2008 6:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de boala
Scris de: Suciu Daniela la data: 06/06/2008 6:26am
Gen: F
Data nasterii:18 iulie 1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:beneficiez de pensie de boala de gradul III, din anul 2006 avand drept de muca , si as dori sa va intreb daca imi va fi suspendata pensia in cazul in care voi pleca in italia pentru munci cu acte in regula si voi avea flotant. mentionez ca contractul va fi pentru 40 de ore pe saptamana, ingrijirea unei persoane in varsta.va multumesc anticipat si astept raspunsul dvs.
Re: Pensie de boala
Scris de: la pensie la data: 06/06/2008 6:40am
Raspunsul a fost dat mai jos la o intrebare identica si pentru aceeasi persoana. Nu mai avem nimic de adaugat. Repetam mai jos raspunsul:
Legea nu prevede suspendarea pensiei daca pensionarul pleaca de la domiciliu chiar si in strainatate daca intocmeste o procura pentru o persoana care sa incaseze pensia sau intocmeste formele pentru incasarea pensiei pe card. Pentru pensionarii la limita de varsta sau anticipate este suficienta intocmirea uneia din formele de mai sus (perioada maxima a unei procure este de 18 luni).
Problema mai dificila este pentru cei cu pensie de invaliditate care sunt obligati sa se prezinte la revizuirile medicale periodice la datele stabilite de Casa de Pensii. Neprezentarea la aceste revizuiri medicale la datele stabilite atrage dupa sine suspendarea pensiei din luna ce urmeaza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1