Subiect "Lei vechi si RON" Deschis de Dan Breahna la data: 04/20/2009 5:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Lei vechi si RON
Scris de: Dan Breahna la data: 04/20/2009 5:27am
Gen:
Data nasterii:1948
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In perioada cit am lucrat in Romania, pina in 1989, erau alt fel de bani(lei), ori in tabelul de calcul al pensiei exista altfel de leu(RON). Exista vre-o formula de transformare/echivalare a banilor vechi cu cei noi?
Re: Lei vechi si RON
Scris de: la pensie la data: 04/20/2009 8:06am
In perioada ulterioara anilor 90, din cauza inflatiei mari, valoarea leului vechi (ROL) a scazut foarte mult si s-a ajuns sa se vehiculeze sume mari astfel ca daca salariile inainte de 1990 erau de ordinul miilor dupa anul 2000 salariile erau de odinul milioanelor sau a zecilor de milioane. Asa ca a aparut necesitatea unei reforme care s-a numit denominare care a constat in stergerea a 4 zerouri a sumelor de bani . Aceasta s-a facut incepand cu 1 iulie 2005 si noua moneda s-a numit RON (Leu nou) prin echivalenta:
10000 ROL = 1 RON
In cazul cand dv ati plecat din tara inainte de denominare (1 iulie 2005) toate sumele utilizate in program vor fi exprimate in lei vechi (ROL) iar rezultatul calculului pensiei va fi exprimat in lei noi RON, care au asa cum am spus mai sus, au valoarea de 10000 ori mai mare decat a leilor vechi ROL.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1