Subiect "sunt pensionat m. ap. n." Deschis de stoian octav la data: 04/21/2009 4:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
sunt pensionat m. ap. n.
Scris de: stoian octav la data: 04/21/2009 4:02am
Gen:m
Data nasterii:26.02.1958
Stagiul de cotizare:-3 ani sc.profesionala,-2 ani muncitor ,-3 ani sc. militara de maistri,-21 ani aviatie militara -pensionat m.ap.n.-2 ani contract cu program partial (jumatate de norma)- 2 ani contracte de comision in asiggurari -2,5 ani normal firma privata
Alte date:actual sunt pensionat m.ap.n. in urma disponibilizarii masive din 1998 cu drept la cumul.
Intrebare:cati ani trebuie sa mai cotizez ca sa beneficiez si de pensie normala cand voi avea varsta standard de pensionare ?
Re: sunt pensionat m. ap. n.
Scris de: la pensie la data: 04/21/2009 6:26am
In sistemul public de pensii conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 26 februarie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru pensia in sistemul public de pensii nu trebuie sa mai cotizati deoarece sunt recunoscuti ani de vechime din sistemul militar de pensii (insa numai ca vechime). Pensia din sistemul public de pensii va fi insa foarte mica deoarece la punctajul acesteia intra numai anii cotizati in sistemul public de pensii (fara perioada de scoala profesionala si cei din m.ap.n). Daca mai lucrati in continuare in sistemul public si cotizati pentru pensie (CAS) atunci aceasta va ajuta la marirea punctajului pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1