Subiect "plata pensie" Deschis de I.Munteanu la data: 04/21/2009 5:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
plata pensie
Scris de: I.Munteanu la data: 04/21/2009 5:50am
Gen:M
Data nasterii:12.02.1947
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:conditii deosebite 11 ani
Intrebare:In decizia de pensionare, data stabilirii drepturilor este 12.02.2009. La punctul D din decizie se precizeaza ca data a platii,
data la care inceteaza conditia de asigurat. Din lg 19/2000 la art 53(1) plata pensiei ptr. limita de virsta nu este conditionata de data incetarii calitatii de asigurat. Care este data corecta de incepere a platii, si daca este gresita in decizie cum poate fi corectata?
Re: plata pensie
Scris de: la pensie la data: 04/21/2009 7:02am
Aveti dreptate pensia la limita de varsta se plateste de la data indeplinirii conditiilor de pensionare (fara conditionarea incetarii activitatii) conform art 83 alin (1) din legea 19/2000, daca cererea(dosarul ) a fost depus in intervalul de 30 zile de la data la care aveti acest drept.
Pe de alta parte art 94 alin (1) litera c din aceiasi lege prevede ca pensionarii la limita de varsta pot cumula pensia cu venituri dintr-o activitate profesionala.
Probabil ca functionarii de la Casa de Pensii au folosit gresit un formular de decizie pentru pensie anticipata in care punctul D are acest continut. In formularele de decizie de pensie la limita de varsta punctual D are urmatoarea forma “Plata drepturilor se va face incepand cu data …. la adresa …”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1