Subiect "Re: Pensia anticipata partiala" Deschis de la pensie la data: 04/22/2009 9:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 04/22/2009 9:35am
Pentru Constantina Patrascu
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 16 octombrie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de in 16 octombrie 2013 adica dupa 16 octombrie 2008 atunci cand indepliniti si conditia ca stagiul de cotizare la data pensionarii sa fie egal cu stagiu complet de cotizare de 29 ani si 4 luni . Pensia anticipata partiala se diminuiaza fata de pensia la limita de varsta cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. La implinirea varstei standard de pensionare este eliminata, la cerere, diminuarea pensiei.
Pe perioada in care in carnetul de munca apareti ca angajata fara sa fie trecut salariul vi se ia in calcul salariul minim pe economie.
Pentru a va completa stagiul de cotizare daca nu sunteti angajata puteti incheia cu Casa de Pensii un Contract de Asigurare Sociala, pentru lunile care va lipsesc, in cadrul caruia veti plati lunar o anumita suma (pentru 2009 aceasta este de 133 lei) .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1