Subiect "reducerea varstei standard de pensionare pentru mamele cu 3 copii" Deschis de Margareta Voica la data: 04/22/2009 11:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducerea varstei standard de pensionare pentru mamele cu 3 copii
Scris de: Margareta Voica la data: 04/22/2009 11:58am
Gen:feminin
Data nasterii: 30.09.1952
Stagiul de cotizare: 36 ani si 6 luni
Alte date:4 luni somaj
Intrebare:In data de 21.14.2009 am postat o intrebare pe forum la care am primit raspunsul dumneavoastra, pentru care va multumesc, referitor la faptul daca am sau nu dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an pentru ca am nascut si crescut pana la 10 ani 3 copii. REVIN cu o intrebare deoarece cand am depus dosarul pentru pensie anticipata partial (in data de 27.02.2009)la Casa de Pensii, mi s-a spus ca nu am dreptul la reducerea varstei standard de pensionare pentru ca am 3 copii, deoarece voi iesi la pensie anticipata partial. Intrebarea mea este daca am sau nu dreptul la acea reducere de 1 an. Va multumesc mult.
Re: reducerea varstei standard de pensionare pentru mamele cu 3 copii
Scris de: la pensie la data: 04/22/2009 4:16pm
Este adevarat ca reducerea de 1 an a varstei standard de pensionare pentru nasterea si cresterea a 3 copii nu poate fi cumulata cu alta reducere a varstei standard de pensionare cum este cea pentru pensia anticipata partiala.
Ceiace consideram noi ca este incorect este ca pentru aceasta reducere a varstei standard de pensionare pentru nastere si crestere copii nu ar trebui sa fie calculata diminuarea pensiei anticipate partiale cum se face in cazul altor reduceri a varstei standard, dar asa este conceputa legea iar cei de la Casa de Pensii o aplica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1