Subiect "iesirea la pensie cu grupa2" Deschis de jipa vasile la data: 04/23/2009 2:57pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesirea la pensie cu grupa2
Scris de: jipa vasile la data: 04/23/2009 2:57pm
Gen:
Data nasterii:20/05/1952
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:as dori sa stiu cand as putea sa ies la pensie !! am 28 de ani de vechime si 8 cu grupa a doua. mi sa dat ordonanta in 98 si de atunci nu am mai lucrat in tara.. sunt plecat in strainatate si nu stiu unde as putea sa ma informez !! va multumesc.
Re: iesirea la pensie cu grupa2
Scris de: la pensie la data: 04/24/2009 7:41am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 20 mai 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru pensia la limita de varsta se pun conditiile sa realizati varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Pentru stagiul de cotizare de 8 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 2 ani care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu de cotizare de 30 ani.
Dupa 1 aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiu in conditii deosebite de 8 ani beneficiati de reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an si 6 luni si iesirea la pensie la varsta de 63 ani si 6 luni adica in 20 noiembrie 2015 daca indepliniti si conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Daca in Italia ati lucrat cu contract de munca si ati cotizat pentru pensie acolo atunci stagiul lucrat in Italia pe timpul caruia ati platit contributie pentru pensie este luat in calcul ca vechime si se adauga la stagiul de 30 ani din Romania pentru a realiza stagiul necesar pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca.
Dosarul de pensie pentru stagiul din Romania cat si pentru stagiul din Italia (daca ati platit contributie la pensie in Italia) pot fi depuse la cei care se ocupa cu pensile in tara de domiciliu. In Romania dosarele se depun La Casa de Pensii Judetene sau de Sector, personal sau prin alta persoana imputernicita prin procura speciala
Mai multe informatii gasiti pe site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
Pensionari cu domiciliul in strainatate
Acorduri bilaterale
Integrare Europeana
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1