Subiect "Pensie la limita de varsta" Deschis de DANUT la data: 07/24/2017 1:05pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie la limita de varsta
Scris de: DANUT la data: 07/24/2017 1:05pm
Gen: Masculin
Data nasterii:01.09.1957
Stagiul de cotizare:Sunt angajat din 1975.09.11 pana in prezent . Grupa II am 20 de ani ia gr. I am pe cartea de munca 9 luni si o deverinta de la Ministerul Apararii Nationale Petrosani pe peroada cand am efectuat armata cu gr. I pe perioada 01.03.1978-15.06.1979 la mina Lonea si as vrea sa va rog sa-mi spuneti daca adeverinta se ia in calcul si la grupa nu doar la vechime . Va multumesc !
Alte date:
Intrebare:
Re: Pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 07/25/2017 2:20am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 01 septembrie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul de cotizare in gr I a fost asimilat cu conditii speciale.
Stagiul de cotizare in gr II a fost asimilat cu conditii deosebite.
In prevederile legii pensiilor nu este prevazuta posibilitatea incadrarii in grupele de munca pe perioada stagiului militar insa daca dv aveti adeverinta depuneti-o la dosarul de pensionare
Pentru stagiul de 20 ani lucrat in grupa II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 5 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 45 ani si 7 luni.
Pentru stagiul de 20 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 01 martie 2018.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 60 ani adica in 01 septembrie 2017
Re: Pensie la limita de varsta
Scris de: DANUT la data: 07/25/2017 3:41am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 01 septembrie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul de cotizare in gr I a fost asimilat cu conditii speciale.
Stagiul de cotizare in gr II a fost asimilat cu conditii deosebite.
In prevederile legii pensiilor nu este prevazuta posibilitatea incadrarii in grupele de munca pe perioada stagiului militar insa daca dv aveti adeverinta depuneti-o la dosarul de pensionare
Pentru stagiul de 20 ani lucrat in grupa II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 5 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 45 ani si 7 luni.
Pentru stagiul de 20 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 01 martie 2018.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 60 ani adica in 01 septembrie 2017
Ma scuzati dar nu-i greseala , varsta de pensionare nu-i in august 2017 daca ii la 60 de ani si 6 luni stiind ca-i nascut in 1957 februarie ?
Re: Pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 07/25/2017 4:24am
Regretam ca a aparut aceasta neintelegere.
Noi am facut calculele pentru data de nastere 01 septembrie 1957 asa cum ati scris in mesajul anterior.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1