Subiect "lamuriri pensie limita de varsta" Deschis de iedenak mircea la data: 04/25/2009 4:32pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lamuriri pensie limita de varsta
Scris de: iedenak mircea la data: 04/25/2009 4:32pm
Gen:m
Data nasterii:08.01.1956
Stagiul de cotizare:14 ani si 4 luni
Alte date:
Intrebare:v-am ruga daca se poate sa ne lamuriti in urmatoarea situatie: in momentul de fata sunt cetatean german stabilit in germania din 1988 si inainte de aceasta perioada am lucrat in Romania 14 ani si 4 luni si plus 3 ani scoala profesionala curs de zi.Pentru aceasta perioada lucrata in Romania ,Casa de Pensii din Germania nu ia in considerare la calculul pensiei la limita de varsta perioada lucrata in Romania.M-ar interesa daca in Romania beneficiez de pensie pentru aceasta perioada,daca nu care ar fi solutia sa beneficiez totusi,fiindca consider a fi incorect sa fiu frustat de acesti ani munciti. Va multumesc.
Re: lamuriri pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/26/2009 8:33am
In Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie:
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 08 ianuarie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru realizarea stagiului minim de cotizare de 15 ani nu se ia in calcul scoala profesionala in schimb este luat in calcul (numai ca vechime) stagiul de cotizare din Germania.
Intre tarile UE sunt incheiate conventii conform carora asiguratii pot depune dosarul (dosarele) de pensionare in tara de resedita la Institutia de Asigurare Sociala de la locul de sedere permanenta.
Aceasta institutie initiaza o corespondenta cu institutia similara din Romania (CNPAS) si aceste institutii calculeaza fiecare, pensia din tara respectiva dupa care se transfera dreptul de pensie, suportat de fiecare institutie separat, la domiciliu din tara de resedinta.
Stagiile de cotizare se recunosc reciproc insa numai ca vechime in vederea deschiderii dreptului la pensie.
Mai multe informatii gasiti pe site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
Pensionari cu domiciliul in strainatate
Acorduri bilaterale
Integrare Europeana
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1