Subiect "Nelamuriri" Deschis de Scantei raducu ioan la data: 04/25/2009 11:11pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Nelamuriri
Scris de: Scantei raducu ioan la data: 04/25/2009 11:11pm
Gen:
Data nasterii:1950
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare : Sint pensionar din 01.10.2000,dupa o activitate de 23 ani si 5 luni in grupa 1 si de 5 ani,8 luni si 23 zile in grupa 2 de munca. Conform actelor ,am cotizat pentru pensie suplimentara 27 ani si 10 luni din care 13 ani si 10 luni cu 3 % ,iar 1 an si 9 luni cu 5%. La iesirea la pensie s-a calculat punctajul mediu anual la aloarea de 1,91278.Acesta a fost redus ulterior,ca urmare a HG1456/2005 la valoarea de 1,21107,existenta si astazi. Consider ca pe undeva nu a fost calculata corect pensia mea ,tinind cont ca,persoane apropiate ca virsta si ca activitate profesioanala ,au venituri mai mari ca ale mele. Nu vreu sa "moara capra vecinului",reau sa stiu daca e corecta valoarea pensiei mele si, eventual ,ce pot face. Cu multe,multe multumiri!
Re: Nelamuriri
Scris de: la pensie la data: 04/26/2009 8:46am
Pentru verificarea calcului pensiei am conceput si instalat pe acest site un program de calcul pensie pe care il puteti folosi si dv pentru a va calcula pensia asa cum au facut-o alti cateva mii de vizitatori.
Pentru aceasta mai intai trebuie sa aveti toate salariile obtinute pe toata perioada de cotizare, care se afla inscrise in carnetul de munca si eventual sporurile avute in plus fata de salariu care se pot obtine printr-o adeverinta de la angajator.
Apoi dupa aceasta folositi programul de pe site-ul nostru.
Pentru folosire program “Calcul pensie” procedati astfel:
De pe pagina principala se apasa pe butonul Inregistrare din coltul din dreapta sus. In fereastra care se deschide completati Email si Parola si apasati pe butonul Cont nou. In fereastra care se deschide completati Email, Parola si Confirmare Parola si apasati pe inregistrare. Dupa aceasta intrati intr-o fereastra numita Program gratuit de calculare pensie si apasati pe butonul Adauga persoana si intrand intr-o fereastra cu date personale completati datele cerute. Atentie la data de iesire la pensie unde trebuie trecuta cea pentru limita de varsta ( in cazul dv 15 martie 2012) iar cea de incepere a activitatii trebuie trecuta dupa caz data inceperii facultatii sau a stagiului militar daca este cazul si acestea sunt anterioare. Dupa aceasta apasati butonul Continuati si se intra in pagina cu datele pentru primul an. Aici cititi legenda pentru completarea coloanei de cod. Completati an cu an salariile si sporurile avute. Este bine sa cititi in prealabil Erori comise la utilizare programului de pe Forum pentru a fi evitate.
Pentru reintrare in program (Logare) dupa completarea casetelor Email si Parola nu mai apasati Cont nou ci Logare
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1