Subiect "calcul pensie" Deschis de FLOARE ZAHARIE la data: 04/26/2009 3:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: FLOARE ZAHARIE la data: 04/26/2009 3:54am
Gen:M
Data nasterii:27.09.1945
Stagiul de cotizare:28ani8luni+7ani7lunigr.II+1AN4Luni militar
Alte date:1an 2luni PINV.2 ;6ANI PINV.3+Salarii 4 ore
Intrebare:rog calcul stagiu potential si alte relatii ce puteti sa-mi dati reff la aceste date in prima faza
multumesc anticipat
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 04/26/2009 9:22am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 27 martie 2009 la varsta standard de pensionare de 63 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 32 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Deci de mai sus rezultand ca aveti dreptul la pensie la limita de varsta presupunem ca ati depus sau veti depune cerere de pensie la limita de varsta.
Stagiul potential se calculeaza numai in cazul pensiei de invaliditate si numai pentru pensionarii de invaliditate care la data pensionarii nu au indeplinit stagiul complet de cotizare. Dv avand stagiul complet de cotizare indeplinit la pensionarea de invaliditate (presupunem ca pensia de invaliditate ati obtinut-o dupa realizarea stagiilor enumerate de dv) nu ati avut stagiu potential. Daca nu ati avut stagiu potential la deciziile de pensie de invaliditate aceasta este o dovada ca pensia la limita de varsta este mai mare decat pensia de invaliditate si puteti sa cereti pensie la limita de varsta fara teama ca vi se diminuiaza pensia.
La calculul pensiei la limita de varsta intra in calculul pensiei toate stagiile precizate de dv:
-28 ani si 8 luni conditii normale.
-7 ani si 7 luni stagiu in gr II precum si sporul de vechime pentru acest stagiu de 1 an si 9 luni
-1 an si 4 luni stagiu militar
-1 an si 2 luni pensie de invaliditate de gr 2
-6 ani pensie de invaliditate de gr 3
Adica un total de 46 ani si 6 luni
Salariile realizate prin program de 4 ore intra in calcul numai ca salariu nu si ca stagiu.
Re: calcul pensie
Scris de: FLOARE Z. la data: 04/26/2009 1:50pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
am facut un comentariu la raspunspunsul dvs ,
daca doriti sa-mi raspundeti,
multumesc!
Re: calcul pensie
Scris de: FLOARE Z la data: 04/26/2009 2:12pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
1.cum se va materializa practic acest spor de vechime ptr.
stagiu in gr.2?
ca si % spor sau ca adaugare de stagiu sau ca un coeficient
aplicat punctajului rezultat?
2.avand in vedere vechimea in gr.2 puteam beneficia de
intrarea in PLV ACU UN AN ? si daca da
as putea revendica cuantumul pensiei rezultate retroactiv?
3.cum as putea obtine un listing al valori pensiei pe
ultimii 6 ani /mea culpa / nu mai dispun de taloanele
respective si sau cam schimbat de la 400 la 1100 lei
multumesc anticipat ptr raspunsul dvs !
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 04/27/2009 2:53am
1. La calculul pensiei la limita de varsta vi se acorda un punctaj anual suplimentar pentru sporul de vechime in gr II conform OU 100/2008 adica 0,25 puncte anuale pentru 1 an de spor si 0,02083 puncte anuale pentru o luna de spor adica in total 0,43747 puncte anuale care se imparte la 32 si rezulta o majorare cu 0,01367 a punctajului mediu al pensiei sau cu cca 10 lei. Dupa cum se vede este mai mult zgomot dar in asemenea cazuri se zice ca ii luati nu-i dati.
2. Da pentru stagiul in gr II intre 6 si 8 ani beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an care s-a pierdut prin faptul ca nu ati folosit-o si legea prevede ca nu puteti sa cereti retroactiv un drept ci acesta se da de la data cererii lui.
3. Nu trebuie sa cereti listing pentru valoarea pensiei din ultimii 6 ani ci este suficient sa stiti punctajul mediu al pensiei pe aceasta perioada si sa-l inmultiti cu valoarea punctului de pensie. Evolutia valorii punctului de pensie o gasiti pe site-ul CNPAS la adresa :
http://www.cnpas.org/portal/media-type/html/language/ro/user/anon/page/pensions
facand click pe “Evolutia valorii punctului in perioada 01.04.2001 - 01.01.2008
Re: calcul pensie
Scris de: FLOARE ZAHARIE la data: 05/04/2009 3:38am
Gen:
Data nasterii:27.09.1945
Stagiul de cotizare:complet de cotizare=46 A si 6 L
Alte date:multumesc ptr. sugestia de la pct 3 ,am rezolvat!
Intrebare:
REFF pct.1 / punctajul anual suplimentar care mi se cuvine
ptr.spor vechime gr.2 cine il calculeaza
programul dvs (separat) sau numai casa de pensii?
reff pct 2 / intradevar nu am folosit oportunitatea
reducerii varstei de pensionare standard cu un an
dar cererea a fost depusa in aprilie crt si dreptul de pensie
dupa iesirea deciziei normal ar trebui sa fie luna aprilie nu luna mai ....e corect?
am doua intrebari finale ptr. dvs
---------------------------------
1.sa presupunem ca dupa decizia PLV mai cotizez un an
cum as calcula anticipat ca un scenariu de evolutie(mai precis
daca merita efortul acel spor la cuantumul pensiei)
modific in preambulul programului anul limita ?
2.eventualul stagiu de cotizare trebuie sa fie
neconditionat cu 8 ore ca timp de lucru
sau mai precis are relevanta timpul de lucru sau numau cuantumul salariului realizat in aceasta perioada?

va multumesc anticipat ptr. aceste noi solicitari!

ZAHARIE F.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 05/05/2009 4:03am
Calculul punctajului suplimentar pentru sporul de vechime in gr II se face de Casa de Pensii. Programul de “calcul pensie “de pe site-ul nostru nu face acest calcul dar acesta este simplu si a fost facut de noi la raspunsul anterior.
Daca doriti ca sa fie luat in calcul si de programul noastru treceti in caseta “Punctaj suplimentar grupa de munca” de pe pagina de intrare punctajul 0,43747
Pensia la limita de varsta se acorda incepand cu data depunerii cererii.
Daca doriti sa simulati majorarea pensiei, dupa o cotizare suplimentara mai mare de 12 luni, deschideti un alt program punand in pagina de date personale aceleasi date cu exceptia celei de iesire la pensie.
Deschiderea unui nou program se face prin apasarea pe butonul “Adauga persoana” de pe pagina de intrare.
Din acest program luati numai punctajul total pe care il introduceti in primul program in una din casetele de punctaj necompletate (stagiu militar sau asigurari sociale) din pagina de date personale.
Pe perioada de cotizare suplimentara dupa iesirea la pensie la limita de varsta conteaza numai suma pentru care ati platit contributie.
Am verificat si noi datele introduse de dv in programul de “Calcul pensie” si am gasit unele erori si anume:
-Verificati procentele cu sporul de vechime deoarece dupa parerea noastra exista mici diferente pe care nu avem nici timp nici spatiu sa le detaliem.
-Pentru calculul pensiei la limita de varsta nu trebuie sa folositi codurile P1,P2sau P3 deoarece acestea se folosesc numai pentru calculul pensiei de invaliditate si numai pe perioada stagiului potential. Dv pe perioada cat ati avut pensie de invaliditate folositi tot codul L iar in coloana salariu treceti valoarea pensiei de invaliditate cumulata cu salariul obtinut pe aceasta perioada daca ati mai lucrat si cotizat pe perioada pensiei de invaliditate de gr 3, avand acest drept.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1