Subiect "VARSTA PENSIONARE SOTIE" Deschis de DIMA ROMU la data: 05/02/2009 2:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
VARSTA PENSIONARE SOTIE
Scris de: DIMA ROMU la data: 05/02/2009 2:30am
Gen:F
Data nasterii:4.02.1963
Stagiul de cotizare:28
Alte date:A lucrat 24 ani in grupa 1 de munca si 3 ani in grupa 2 iar 2 ani a avut intrerupere crestere copil.
Intrebare:Am vrea sa stim care este varsta de pensionare tinand cont de datele care le-am furnizat si de faptul ca acum (2.05.2009)este in preaviz .
Re: VARSTA PENSIONARE SOTIE
Scris de: la pensie la data: 05/02/2009 5:46am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupele de munca, in 04 februarie 2023 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Din aceasta cauza credem ca ca ati comis o eroare in privinta stagiilor in gr I si II de munca deoarece acestea nu puteu fi lucrate integral inainte de aprilie 2001. Pentru stagiile lucrate in Gr I se acorda un spor de vechime de 6 luni pentru fiecare an intreg lucrat in gr I si cate 3 luni pentru fiecare an de stagiu lucrat in gr II.
Grupa I de munca dupa aprilie 2001 a fost echivalata cu “conditii deosebite” sau “conditii speciale” conform legii 19/2000 iar gr II de munca a fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Necunoscand aceste echivalari si nici perioadele lucrate inainte de aprilie 2001 in gr I si II de munca noi vom considera intreaga perioada lucrata in conditii deosebite.
Pentru stagiul in conditii deosebite intre 26 si 28 ani beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si iesirea la pensie la limita de varsta la varsta de 54 ani adica in 04 februarie 2017.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul sotiei dv de grupa I trebuie sa va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu grupa conditii speciale sau daca intreaga perioada de gr I a fost lucrata inainte de 1 aprilie 2001 reveniti cu precizari si va vom spune daca exista si alta varianta de pensionare mai buna.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1