Subiect "cine elibereaza decizia de incetare a contractului individual de munca al unui cadru didactic: directorul unitatii sau inspectorul scolar?" Deschis de maryv la data: 05/02/2009 7:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cine elibereaza decizia de incetare a contractului individual de munca al unui cadru didactic: directorul unitatii sau inspectorul scolar?
Scris de: maryv la data: 05/02/2009 7:25am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:cine elibereaza decizia de incetare a contractului individual de munca al unui cadru didactic: directorul unitatii sau inspectorul scolar? daca decizia data de inspector a fost eliberata foarte tarziu si cadrul didactic solicita dosarul de pensionare este gresit daca directorul unitatii de invatamant a eliberat o decizie de pensionare pentru dosarul de pensionare?
Re: cine elibereaza decizia de incetare a contractului individual de munca al unui cadru didactic: directorul unitatii sau inspectorul scolar?
Scris de: la pensie la data: 05/03/2009 7:10am
Art 127 din legea 128/1997 Statutul personalului didactic prevede ca pensionarea cadrelor didactice se face numai dupa terminarea anului scolar si in cazuri deosebite si in cursul anului scolar dar cu aprobarea inspectoratului scolar.
Daca dv ati cerut pensionarea dupa terminarea anului scolar angajatorul dv, care este unitatea scolara la care lucrati, are dreptul sa va aprobe pensionarea si sa va dea adeverinta de incetarea activitatii iar daca ati cerut pensionarea in timpul anului scolar atunci angajatorul dv nu poate sa va aprobe pensionarea si eliberarea unei adeverinte de incetarea activitatii decat cu aprobarea inspectoratului scolar.
Daca inspectoratul scolar a intarziat aprobarea nu putem noi sa stabilim vinovatii si trebuie sa va adresati unui avocat care este specializat in asemenea analize.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1