Subiect "calcul pensie anticipata partiala" Deschis de ANA STRATULAT la data: 05/02/2009 8:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie anticipata partiala
Scris de: ANA STRATULAT la data: 05/02/2009 8:33am
Gen: F
Data nasterii: 26.06.1953
Stagiul de cotizare: 32ani si 6 luni
Alte date: Am lucrat numai in grupa III-a
Intrebare: Pot iesi la pensie ? anticipat partial ? daca da cum se poate calcula aceasta ?
Re: calcul pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 05/03/2009 10:48am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 26 noiembrie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 26 noiembrie 2012 adica dupa 26 noiembrie 2007 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 28 ani si 10 luni la data pensionarii pe care in prezent o indepliniti.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se calculeaza astfel :
Se calculeaza mai intai pensia la limita de varsta (nediminuata) cu ajutorul programului de “Calcul pensie” de pe site-ul nostru. Aceasta se face dupa ce aveti toate salariile si sporurile avute pe timpul stagiului de cotizare dupa care procedati astfel:
De pe pagina principala se apasa pe butonul Inregistrare din coltul din dreapta sus. In fereastra care se deschide completati Email si Parola si apasati pe butonul Cont nou. In fereastra care se deschide completati Email, Parola si Confirmare Parola si apasati pe inregistrare. Dupa aceasta intrati intr-o fereastra numita Program gratuit de calculare pensie si apasati pe butonul Adauga persoana si intrand intr-o fereastra cu date personale completati datele cerute. Atentie la data de iesire la pensie unde trebuie trecuta cea pentru limita de varsta ( in cazul dv 26 noiembrie 2012) iar cea de incepere a activitatii trebuie trecuta dupa caz data inceperii facultatii sau a stagiului militar daca este cazul si acestea sunt anterioare. Dupa aceasta apasati butonul Continuati si se intra in pagina cu datele pentru primul an. Aici cititi legenda pentru completarea coloanei de cod. Completati an cu an salariile si sporurile avute. Este bine sa cititi in prealabil Erori comise la utilizare programului de pe Forum pentru a fi evitate. Pentru reintrare in program (Logare) dupa completarea casetelor Email si Parola nu mai apasati Cont nou ci Logare.
Procentul de diminuare al pensiei se calculeaza cu programul de calcul de pe site-ul nostru facand click pe “Pensia anticipata partiala” introducand in program numarul de luni de anticipare ( cate luni mai sunt de la data iesirii la pensie pana in 26 noiembrie 2012) si cu cati ani completi stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare (de exemplu acum depaseste cu 3 ani completi).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1