Subiect "pensie la limita de varsta" Deschis de david viorel tudorel la data: 05/04/2009 2:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta
Scris de: david viorel tudorel la data: 05/04/2009 2:36am
Gen:m
Data nasterii:23/03/1956
Stagiul de cotizare:30ani
Alte date:3ani stagiu militar 4 ani comditi normale 16 ani gr 1 si 7 ani conditii speciale
Intrebare:ni s-au spus mai multe variante si sunt somer pur si simplu nu stiu ce sa fac uni mi-au spus ca trebuia sa ies la pensie la 52 ani alti la 57 ani sunt derutat si nu stiu ce sa fac
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/04/2009 6:16am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 23 martie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiile de gr I au fost echivalate dupa 1 aprilie 2001 fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Noi presupunem ca stagiile dv de gr I au fost echivalate cu grupa conditii speciale
Pentru a afla cum a fost echivalat locul dv de grupa I trebuie sa va adresati societatii in care s-a aflat acest loc de munca si daca acesta a fost echivalat cu grupa conditii deosebite reveniti si refacem calculele.
Pentru stagiul de gr I se acorda un spor de vechime de 8 ani care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu de cotizare total de 38 ani.
Exista urmatoarele variante de pensionare
Varianta 1
Indiferent cu ce grupa a fost echivalat stagiul de gr I dupa aprilie 2001 prin incadrarea in art 167^1 din legea 19/2000 pentru stagiul de 16 ani in gr I beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 9 ani si 7 luni conform careia ati putea iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 55 ani si 5 luni, adica in 23 august 2011, indeplinind si conditia ca stagiu de cotizare sa fie peste 35 ani. Acest articol este valabil pana la 31 martie 2011 astfel ca daca nu se prelungeste valabilitatea lui nu veti putea beneficia de aceste prevederi.
Varianta 2
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale prin prevederile legii 226/2006 si cumulat cu stagiul in conditii speciale lucrat dupa aprilie 2001 realizati un stagiu total in aceasta grupa de 23 ani si pentru stagiu in conditii speciale intre 22 ani si 6 luni si 24 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 9 ani si pensionarea la limita de varsta la varsta de 56 ani adica in 23 martie 2012.
Varianta 2 este avantajoasa deoarece asigura o pensie mai mare
Ati putea iesi la pensie mai devreme numai daca ati lucrat in minerit mai mult de 50% in subteran un stagiu ce depaseste 20 ani. Atunci se poate iesi la pensie la limita de varsta la 45 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1