Subiect "date care se iau in considerare la calcul" Deschis de Carmen Popa la data: 05/04/2009 5:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
date care se iau in considerare la calcul
Scris de: Carmen Popa la data: 05/04/2009 5:17am
Gen:F
Data nasterii:14 MARTIE 1954
Stagiul de cotizare:30 DE ANI SI 5 LUNI
Alte date:FACULTE LA ZI 5 ANI, GRUPA 2 DE MUNCA INAINTE DE 1989 PENTRU O PERIOADA DE 3 ANI SI 5 LUNI, SOMAJ IN DOUA PERIOADE NOIEMBRIE 1993-APRILIE 1994, NOIEMBRIE 2004-1 FEBRUARIE 2005
Intrebare:
1. FACULTATEA SE IA IN CALCUL IN CAZUL UNEI PENSIONARI ANTICIPATE PARTIAL?
2. GRUPA DE MUNCA SE IA IN CALCUL IN CAZUL UNEI PENSIONARI ANTICIPATE PARTIAL
3. IN PERIOADA IN CARE PRIMESC PENSIE ANTICIPATA PARTIAL MA POT REANGAJA CU CARTE DE MUNCA(CU SUSPENDAREA PENSIEI SAU CU CUMUL DE VENITURI-SALARIU SI PENSIE)
MULTUMESC
Re: date care se iau in considerare la calcul
Scris de: la pensie la data: 05/04/2009 6:46am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 14 noiembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 14 noiembrie 2013 adica din 14 noiembrie 2008 la data in care indepliniti si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 29 ani si 4 luni la data pensionarii, fara a lua in calcul anii de facultate.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Deci la pensia anticipata partiala nu se ia in calcul nici la punctaj nici la vechime stagiul asimilat pentru cursuri universitare.
La calculul punctajului pentru pensia anticipata partiala se ia in calcul sporul de vechime pentru grupa II de munca insa nu primiti acest spor deoarece stagiul in gr II este mai mic de 5 ani.
Deasemeni nu beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare pentru stagiul de gr II deoarece aceasta se acorda numai daca stagiul in gr II este mai mare de 6 ani.
Pe perioada pensiei anticipate partiale nu aveti dreptul sa va angajati cu contract de munca decat daca anuntati Casa de Pensii ca pe aceasta perioada sa va suspende pensia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1