Subiect "capcanele legii 19/2000" Deschis de Mihai Ion la data: 05/04/2009 10:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
capcanele legii 19/2000
Scris de: Mihai Ion la data: 05/04/2009 10:42am
Gen:M
Data nasterii:4 iulie 1967
Stagiul de cotizare:21 ani 5 luni 9 zile conditii speciale de munca(masinist extractie subteran)
Alte date:4 luni 13 zile conditii normale de munca
Intrebare:acum sunt pensionar de invaliditate gr.3 in data de 4 iulie 2012 ies la pensie de drept este posibil sa primesc o pensie mai mica decat cea de invaliditate?cum fac trecerea de la pensia de invaliditate la cea de drept?
Re: capcanele legii 19/2000
Scris de: la pensie la data: 05/04/2009 12:43pm
Aveti dreptate dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta la varsta de 45 ani si ne cerem scuze pentruca in raspunsul anterior nu am inclus aceasta varianta de pensionare.
Pensia la limita de varsta poate fi mai mica decat pensia de invaliditate pentru pensionarii care la data iesirii la pensia de invaliditate aveau stagiu de cotizare mai mic decat stagiul complet de cotizare si li s-a acordat prin decizia de pensionare, stagiul potential. Pe timpul stagiului potential se acorda un punctaj anual suplimentar (in cazul pensiei de invaliditate de gr 3 se acorda 0,4 puncte pentru fiecare an de stagiu potential).
Daca dv va incadrati in art 43 alin (1) din legea 19/2000 vi se reduce si stagiul complet de cotizare la 20 ani si avad stagiul de cotizare mai mare de 20 ani nu vi se mai acorda stagiu potential. Aceste presupuneri puteti sa le verificati cu datele inscrise in decizia de pensionare de invaliditate. Daca presupunerile noastre sunt gresite ne comunicati si va spunem ce date sa ne comunicati pentru un calcul estimativ al punctajului pensiei la limita de varsta.
In aceste circumstante daca nu vi s-a acordat stagiu potential nu exista pericol ca pensia la limita de varsta sa fie mai mica decat pensia de invaliditate.
Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia la limita de varsta se face la cerere adica depunand la Casa de Pensii o cerere prin care solicitati aceasta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1