Subiect "ani lucrati in alte tari" Deschis de DAN la data: 05/04/2009 10:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ani lucrati in alte tari
Scris de: DAN la data: 05/04/2009 10:52am
Gen: M
Data nasterii: 4 martie 1953
Stagiul de cotizare:din 28 aug.1971 pana in 27iul.1984 am lucrat ca marinar, din 1985 pana 2002 am lucrat in usa,iar din 2007 pana in 2008 in irlanda de nord
Alte date:stagiu militar din 1973-1975 scafandru autonom,
Intrebare:daca acesti ani se cumuleaza pt pensie si pot sa ies la pensie anticipata MULTUMESC MULT
Re: ani lucrati in alte tari
Scris de: la pensie la data: 05/05/2009 7:42am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 04 martie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru pensia calculata in Romalnia se ia in calculul punctajului pensiei numai stagiul lucrat in Romania aproximativ 14 ani, constituit din stagiul de cotizare propriu zis si stagiul asimilat pentru stagiul militar. Pentru deschiderea dreptului la pensie la limita de varsta aveti nevoie de stagiu de cotizare minim de 15 ani la care poate fi socotit si stagiul lucrat in strainatate daca in acea perioada ati platit contribute pentru pensie in tara respectiva (prezentand si dovada respectiva) si daca tara noastra are conventie de reciprocitate cu acea tara. In cazul dv numai stagiul lucrat in Irlanda de Nord poate fi socotit deoarece Romania are conventii de reciprocitate cu tarile din UE. In schimb stagiul din USA nu poate fi valorificat neexistand conventie de reciprocitate incheiata cu aceasta tara.
In aceste conditii nu puteti beneficia nici de pensie anticipata partiala pentru care aveti nevoie de stagiu de cotizare de 35 ani si nici de pensie anticipata pentru care aveti nevoie de un stagiu de 45 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1