Subiect "trecere la pensie anticipata" Deschis de Daniela Vasile la data: 05/05/2009 2:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecere la pensie anticipata
Scris de: Daniela Vasile la data: 05/05/2009 2:22am
Gen:F
Data nasterii:6 sept 1955
Stagiul de cotizare:25 ani si 10 luni
Alte date:Sint pensionata de invaliditate gr.2 din luna MAI 2000
Intrebare:Buna ziua.Pot sa platesc pentru diferenta de vechime pina la 30 ani si sa ma pensionez anticipat?Daca DA,cit se platese ,unde...ce am de facit?Am cotizat din 1974 august pina in 2000 luna mai cind am fost pensionata de invaliditate gr.2
Re: trecere la pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/05/2009 8:18am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 06 septembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
La stagiul luat in calcul la pensile anticipata si anticipata partiala nu sunt luate in calcul perioadele in care s-a beneficiat de pensie de invaliditate. Pentru completarea stagiilor de cotizare in vederea deschiderii dreptului la acestor pensii se poate incheia cu Casa de Pensii a unui Contract de Asigurare Sociala. Dar din pacate pentru dv acest contract nu poate fi incheiat retroactiv si cum dv aveti nevoie sa completati acest stagiu cu cca 4 ani adica sa incheiati acest contract din mai 2009 pana in iulie 2013 pentru a mai beneficia inca 2 ani de pensie anticipata partiala care se si diminuaiaza. Dv aveti in continuare dreptul la pensie de invaliditate daca la expertizare sunteti mentinuta in grupele de invaliditate.
Plata minima lunara in cazul acestui contract de asigurare sociala se calculeaza anual, in anul 2009 aceasta este de 133 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1