Subiect "calcul pensie" Deschis de ELENA la data: 05/24/2018 2:42pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: ELENA la data: 05/24/2018 2:42pm
Gen:feminin
Data nasterii:09.10.1960
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:facultate la zi 4 ani , gr a 2-a 70% 14 ani , sporuri conditii grele , conducere , munca peste program si vechime neincluse in cartea de munca - le-am introdus eu in calcul.
Intrebare:As vrea sa stiu daca mi-am calculat bine pensia prin programul pus la dispozitie. Ma intereseaza daca in calcul punctaj se ia si gr.2-a 70 %
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 05/25/2018 12:47am
Din cauza ca ati mentionat adresa de mail in in mesaj am sters-o dupa ce am inregistrat-o.
Am verificat datele introduse de dv si avem urmatoarele observatii :
1 Anul unniversitar incepe la 01 octombrie si se termita la 30 septembrie a anului urmator, cu exceptia ultimului an daca se face angajarea mai inainte de 30 septembrie.
In aceste conditii selectati codul codul “F “in lunile iulie si august si septembrie 1984.
2 Ati introdus cu erori sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre noiembrie 1987 - octombrie 1989 3 %
Intre septembrie 1989 - martie 1992 6 %
3 In afara de sporul de la punctul 2 celelalte sporuri introduse in program trebuie dovedite prin inscrisuri in carnetul de munca sau adeverinte.
In cazul luarii in calcul a perioadei in care ati lucrat in gr II de munca va precizam ca punctajele lunare se majoreaza cu 25 % indiferent de procentul lucrat in grupa.
Re: calcul pensie
Scris de: ELENA la data: 05/26/2018 8:41am
Va mai deranjez cu o intrebare:

Prin programul pus la dispozitie se calculeaza si punctele corespunzatoare pensiei suplimentare ? Am inteles de la o pensionara ca se acorda puncte pentru pensie suplimentara inainte de 2001 , calculate automat de casa de pensii.

De asemenea vreau sa intreb daca sporul de conducere se ia in calcul.

Multumesc

la pensie :
Din cauza ca ati mentionat adresa de mail in in mesaj am sters-o dupa ce am inregistrat-o.
Am verificat datele introduse de dv si avem urmatoarele observatii :
1 Anul unniversitar incepe la 01 octombrie si se termita la 30 septembrie a anului urmator, cu exceptia ultimului an daca se face angajarea mai inainte de 30 septembrie.
In aceste conditii selectati codul codul “F “in lunile iulie si august si septembrie 1984.
2 Ati introdus cu erori sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre noiembrie 1987 - octombrie 1989 3 %
Intre septembrie 1989 - martie 1992 6 %
3 In afara de sporul de la punctul 2 celelalte sporuri introduse in program trebuie dovedite prin inscrisuri in carnetul de munca sau adeverinte.
In cazul luarii in calcul a perioadei in care ati lucrat in gr II de munca va precizam ca punctajele lunare se majoreaza cu 25 % indiferent de procentul lucrat in grupa.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 05/29/2018 1:14am
Salariatii au platit, inainte de 01 aprilie 2001, o contributie pentru pensie suplimentara. Pentru aceasta contributie se beneficiaza de o majorare a punctajelor lunare cu procentele mentionate la art 168 alin (1) din legea 263/2010.
Deoarece contributia a fost obligatorie, toti salariatii din acea perioada beneficiaza de aceasta majorare.
In aceste conditii programul decalcul acorda automat aceste majorari pentru perioada anterioara lui 01 aprilie 2001 si le include in punctajul anual, pe care il puteti vedea daca apasati pe butonul “Datele introduse “de pe oricare pagina anuala de date.
Sporul de conducere face parte din sporurile cu caracter permanent si sunt luate in calculul pensiei de catre Casa de pensii daca faceti dovada primirii acestuia. Programul de calcul de pe site il ia in calculul punctajului pensiei daca il introduceti in coloana sporuri, eventual cumulat cu alte sporuri.
Puteti citi mai multe informatii privind baza de calcul a pensiei pe pagina de pe site de la adresa :
[link=http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php]http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php[/link\]\.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1