Subiect "pot primi pensie de urmas, daca sotul in momentul in care a decedat avea pensie de boala? Data nasterii sotului a fost 27.12.1946 si a avut o vechime in munca de 20 ani, iar in ultimii 5 ani a beneficiat de pensie de boala." Deschis de CAPITANEANU STELA la data: 05/07/2009 6:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pot primi pensie de urmas, daca sotul in momentul in care a decedat avea pensie de boala? Data nasterii sotului a fost 27.12.1946 si a avut o vechime in munca de 20 ani, iar in ultimii 5 ani a beneficiat de pensie de boala.
Scris de: CAPITANEANU STELA la data: 05/07/2009 6:00am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: pot primi pensie de urmas, daca sotul in momentul in care a decedat avea pensie de boala? Data nasterii sotului a fost 27.12.1946 si a avut o vechime in munca de 20 ani, iar in ultimii 5 ani a beneficiat de pensie de boala.
Scris de: la pensie la data: 05/07/2009 8:26am
Legea 19/2000 in aceasta privinta prevede :
Art. 71 alin (1) Pensia de urmas se calculeaza, dupa caz, din:
b) pensia de invaliditate gradul I, in cazul in care decesul sustinatorului a survenit inaintea indeplinirii conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta si era in plata cu pensie de invaliditate de orice grad, pensie anticipata, pensie anticipata partiala sau ar fi avut dreptul, in conditiile legii, la una dintre aceste categorii de pensie;
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1