Subiect "pensie anticipata" Deschis de delia la data: 08/18/2018 5:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: delia la data: 08/18/2018 5:50am
Gen:f
Data nasterii:01.01.1960
Stagiul de cotizare:40
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti care este diferenta dintre pensia anticipata partial si pensia anticipata.Va multumesc!
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/20/2018 3:12am
Conform prevederilor actuale ale legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 01 septembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani
Pensia anticipata partiala, diminuata se acorda cu pana la 5 ani inainte de varsta standard de pensionare daca s-a realizat stagiul complet de cotizare.Diminuarea depinde de data la care se cere si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului si poate fi de maxim 30 % pentru 60 luni de anticipare si depasirea stagiului complet de cotizare cu mai putin de 1 an.
Pensia anticipata, nediminuata se acorda cu pana la 5 ani inainte de varsta standard de pensionare daca s-a realizat un stagiu de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare cu minim 8 ani.
Conform acestor prevederi dv indepliniti conditiile sa va pensionati imediat cu pensie anticipata, nediminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1