Subiect "Calcularea pensiei pentru limita de varsta" Deschis de Nicu Iana la data: 05/09/2009 6:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcularea pensiei pentru limita de varsta
Scris de: Nicu Iana la data: 05/09/2009 6:58am
Gen:M
Data nasterii:08.11.1956
Stagiul de cotizare:34 ani si 8 luni
Alte date:Satisfacut stagiul militar de 1 an si 4 luni
Intrebare:Va rog sa-mi raspunde-ti si mie la urmatoarele intrebari:
- doresc sa-mi calculez pensia pana la data actuala(09.05.2009)cu programul dumneavoastra,dar nu stiu ce sume sa trec in tabele,deoarece sumele trecute in cartea de munca nu coincid cu veniturile obtinute dupa care s-au calculat cotizatiile pentru pensie.Cum se procedeaza?
- la rubrica "Punctaj stagiu militar" se trece ceva?
Re: Calcularea pensiei pentru limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/10/2009 8:03am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 11 noiembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.

Pentru a calcula punctajul pensiei “la zi” trebuie sa procedati astfel :
Dupa intrarea in program completati astfel:
- Data inceperii activitatii treceti data inceperii stagiului militar daca acesta a fost anterior stagiului de cotizare.
- Data iesirii la pensie la limita de varsta treceti 11 noiembrie 2021
- Pe timpul stagiului militar in coloana coduri alegeti codul “S” fara sa completati nicio cifra in coloana salarii.
- Pe timpul stagiului de cotizare anterior datei de 1 aprilie 2001 in coloana salarii completati :
Salariile tarifare din carnetul de munca.
In coloana sporuri completati sporul de vechime determinat asa cum explicam pe forum la “Sporul de vechime”
Pe langa sporul de vechime mai completati si sporurile cu caracter permanent ( sporul pentru conditii grele de munca; sporul pentru lucrul sistematic peste programul normal; sporul pentru exercitarea unei functii suplimentare; sporul pentru orele de noapte; alte sporuri cu caracter permanent).
- Dupa 1 aprilie 2001 completati salariul brut obtinut (daca aveti scrisorile de certificare, a sumelor platite, de la CNPAS completati aceste sume) limitate la 3 salarii brute medii pe economie dupa aprilie 2001 si anul 2002 si 5 salarii medii brute pe economie in anii 2003, 2004, 2005, 2006, si pana in iunie 2007 si nelimitat dupa iulie 2007.
Re: Calcularea pensiei pentru limita de varsta
Scris de: Nicu Iana la data: 05/12/2009 10:26am
Gen:M
Data nasterii:08.11.1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc ca mi-ati raspuns la intrebarile de 10.05.2009
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1