Subiect "DOCUMENTELE NECESARE DOSARULUI DE PENSIONARE ANTICIPATA PARTIALA" Deschis de DUICA ALIZ la data: 05/11/2009 2:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
DOCUMENTELE NECESARE DOSARULUI DE PENSIONARE ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: DUICA ALIZ la data: 05/11/2009 2:26am
Gen:F
Data nasterii:1953 SEPT 26
Stagiul de cotizare:35 ANI 7 LUNI
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti ce documente trebuie sa contina dosarul de pensionare anticipata partial.
Va multumesc anticipat.
Re: DOCUMENTELE NECESARE DOSARULUI DE PENSIONARE ANTICIPATA PARTIALA
Scris de: la pensie la data: 05/11/2009 4:13am
Conform reglementarilor CNPAS pentru pensia anticipate partiala sunt necesare urmatoarele acte:
- Cerere tip pentru inscriere la pensie anticipata partiala
-Carnetul de munca (original si copie)
-Carnet de asigurari sociale(original si copie). In cazul cand ati fost asigurata in alte sisteme (ex agricultura)
-Alte acte prevazute de lege privind vechimea in munca pentru perioade necuprinse in carnetul de munca
-Adeverinte privind sporurile si adausurile reglementate prin lege sau prin contractul de munca pentru perioada 01 aprilie 1992 - 1 aprilie 2001 daca acestea nu sunt inregistrate in carnetul de munca
-Adeverinte privind incadrarea activitatii in fostele grupe de munca I sau II sau actualele grupe de munca, conditii deosebite sau conditii speciale.
-Adeverinta din care sa rezulte data incetarii calitatii de asigurat (aceasta poate fi depusa si ulterior dupa acceptarea dosarului)
-Alte acte necesare stabilirii dreptului de pensie( daca beneficiati de alte drepturi: facultate, serviciu militar, stagiu in invatamant, calitate de revolutionar etc..)
-Procura speciala pentru mandatar daca mandatati pe altcineva sa va depuna dosarul
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1