Subiect "Purtat pe drumuri" Deschis de Marinescu George la data: 05/12/2009 3:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Purtat pe drumuri
Scris de: Marinescu George la data: 05/12/2009 3:41am
Gen:masculin
Data nasterii:1959 iul 3
Stagiul de cotizare:5ani
Alte date: 3ani de facultate neterminti
Intrebare: Cind am dreptul sa ies la pensie, eventual pensie de boala, daca eu am o boala numita schizofrenie pe care am dobindit-o inainte de 23 de ani, si sunt incadrat in gradul accentuat cod F20 de invaliditate, si daca am dreptul la asistent personal? Va multumesc.
Re: Purtat pe drumuri
Scris de: la pensie la data: 05/12/2009 6:54am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 03 iulie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Perioada studiilor universitare nu este considerata stagiu asimilat daca nu a fost absolvita facultatea.
Ca prevedere legala aveti drept la pensie de invaliditate dar numai daca sunteti incadrat intr-un grad de invaliditate de catre comisia de expertiza a capacitatii de munca de la Casa de Pensii. Din titlu deducem ca tocmai aici aveti probleme. In acest sens nu va putem ajuta si nu cunoastem o alta modalitate decat aceea de a va prezenta in fata aceastei comisii indiferent daca sunteti angajat sau nu.
Dreptul la insotitor este dat de incadrarea in gradul I de invaliditate pe care o poate face aceeasi comisie de expertiza a capacitatii de munca.
Va dorim succes.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1