Subiect "Confirmare stagiu cotizare" Deschis de Dumitru la data: 05/12/2009 5:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Confirmare stagiu cotizare
Scris de: Dumitru la data: 05/12/2009 5:25am
Va rog sa aflati Dvs.(oricine poate) si sa ne comunicati cand ni se vor trimite acasa confirmarile stagiilor de cotizare pentru anii 2006-2007 si 2008 de catre Casa Nationala de Pensii.
Legea spune ca pana la 31 martie a anului urmator CNPAS este obligata sa ne trimita confirmarea stagiului de cotizare, insa domnii nu o respecta.
Am dat zeci de telefoane la Casa Iasi,deoarece aici locuiesc si mi-au spus sa vorbesc la Bucuresti. Acolo toti se fac ca nu stiu. Pe forumul lor de intrebari mi-au raspuns ca sa astept ca va fi trimisa.
Daca angajatorul la care lucrez nu m-a "prins" in declaratia lunara sau a gresit cu privire la nume, la suma, la CNP sau mai stiu eu, de unde pot afla. Pana ni le trimite poate se desfiinteaza angajatorul si nu mai ai cui te adresa pentru corectii.
Doamna care a fost Sefa CNPAS si apoi ministru e toata ziua pe la televizor dar nu spune nici o data ca a luat salariu degeaba pentru ca nu a respectat legea.
Va rog cine poate sa-mi raspunda sa o fac pe forum sau pe mitruta@k.ro.
Re: Confirmare stagiu cotizare
Scris de: la pensie la data: 05/12/2009 10:16am
In privinta certificarii stagiului de cotizare si a punctajului obtinut Legea pensiilor 19/2000 prevede:
Art. 39 (1) Stagiul de cotizare se certifica asiguratilor anual, din oficiu, de catre CNPAS, prin casele teritoriale de pensii.
(2) Stagiul de cotizare se certifica si la cererea asiguratilor, contra cost, oricand in timpul anului. Tariful serviciului respectiv se stabileste anual de CNPAS.
Art. 144 In aplicarea prevederilor prezentei legi CNPAS indeplineste urmatoarele atributii:
k) certifica anual stagiul de cotizare si punctajul pentru fiecare asigurat;
Art. 1441 Realizarea atributiilor ce revin CNPAS, potrivit legii, este supusa controlului Ministerului Muncii si Solidaritatii Sociale.
Art. 155 Tribunalele solutioneaza in prima instanta litigiile privind:
c) inregistrarea, evidenta si certificarea contributiei de asigurari sociale;
Cererea verbala sau telefoanele pot fi usor eschivate. Noi credem ca o sesizare scrisa la : CNPAS, Ministerul Muncii, Solidarităţii Sociale şi Familiei si chiar la Tribunalul Judetean de care apartineti cu motivarile de mai sus, este mai eficienta. Actiunea in justitie este lipsita de taxe.
Trebuie remarcat faptul ca daca cereti certificarea contra cost conform art 39 alin (2) veti primi certificarea fara prea mare intarziere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1