Subiect "punctaj PLM" Deschis de Pradais Elena la data: 06/18/2008 3:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj PLM
Scris de: Pradais Elena la data: 06/18/2008 3:30am
Gen:feminin
Data nasterii:17.06.1951
Stagiul de cotizare:33 ani efectivi din care 26 grupa IIa de munca
Alte date:
Intrebare:
Re: punctaj PLM
Scris de: la pensie la data: 06/18/2008 8:18am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in mai 2010 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 6 luni ,stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa a II a de munca au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite. Pentru stagiul de 26 ani lucrat in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani cu conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare pe care dv il indepliniti.
Conform celor de mai sus in present aveti dreptul la pensie la limita de varsta.
Re: punctaj PLM
Scris de: Pradais Elena la data: 06/20/2008 3:53am
Gen:feminin
Data nasterii:17.06.1951
Stagiul de cotizare:33ani efectivi din care 26 grupa IIa
de munca
Alte date:
Intrebare:Care este punctajul pentru vechimea suplimentara adica diferenta dintre vechimea totala si stadiul complet de cotizare ?
Re: punctaj PLM
Scris de: lapensie la data: 06/20/2008 4:55am
Intrebarea dv este confuza si demonstreaza ca nu cunoasteti modul de calcul al punctajului pensiei. Acesta se calculeaza astfel:
-calculul punctajului lunar prin impartirea venitului realizat intr-o luna la salariul mediu pe economie.
-calculul punctajului mediu anual prin insumarea punctajele lunare din cursul unui an si impartirea la 12.
-calculul punctajului total care se obtine prin suma punctajelor medii anuale pe toata perioada de activitate, precum si a punctajelor pentru pensie suplimentara si pentru perioadele asimilate: asigurari sociale, stagiul militar, facultate .
Punctajul pensiei se obtine prin impartirea punctajului total la stagiul complect de cotizare.
Deci punctajul suplimentar pentru vechime nu este definit ca atare ci este de fapt o diferenta rezultata din faptul ca pentru cei care au vechime mai mare decat stagiul complet de cotizare punctajul total se face prin suma punctajelor anuale pe toata vechimea iar punctajul pensiei facandu-se prin impartire la stagiul complet (care este mai mic decat vechimea) rezulta un punctaj mai mare. Aceasta diferenta este diferita la fiecare caz in parte si poate fi calculata numai dupa calculul punctajului total.
De remarcat ca legislatia actuala pentru lucru in conditii deosebite reduce numai varsta de pensionare nu si stagiul complet de cotizare si deci nu influenteaza punctajul pensiei asa cum influenteaza de exemplu stagiul in conditii speciale sau gr I care reduce si stagiul complet de cotizare. Este discutata o modificare a legii care sa elimine aceasta diferenta.
Re: punctaj PLM
Scris de: Pradais Elena la data: 06/21/2008 7:09am
Gen:femunin
Data nasterii:17.06.1951
Stagiul de cotizare:33 ani si 3 luni 26 Grupa iia de munca
Alte date:
Intrebare:cum ca-mi instalez programul pentru calculul pensiei pe calculatorul meu sa-mi introduc salariile.
Re: punctaj PLM
Scris de: la pensie la data: 06/21/2008 7:37am
Programul gratuit de calcul al pensiei are numai optiunea de utilizare a programului de pe site. Nu ne-am propus inca sa dezvoltam servicii contra cost.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1