Subiect "Calcul Pensie Internationala" Deschis de Constatin la data: 08/10/2019 8:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul Pensie Internationala
Scris de: Constatin la data: 08/10/2019 8:52am
Gen:M
Data nasterii:31.05.1955
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:
Intrebare:Tatal meu a lucrat in Romania 27 de ani si acum lucreaza in Cehia. In ianuarie 2020 implineste 10 ani de munca. In august 2018 a depus in Romania cerere de pesionare anticipata partial si a adus si documentatia din Cehia de la firma unde lucreaza. Acum in august 2019 a venit decizia de pensionare cu o pensie de 700 RON si ne-a spus ca s-a calculat numai pentru ce a lucrat in Romania. Pentru cei 10 ani din Cehia ne-au spus ca trebuie sa depuna cerere de pensioare acolo. Ce ar trebui sa facem ca sa se calculeze pensia si cu anii lucrati in Cehia? Noi am crezut ca se calculeaza o singura pensie si ca se ocupa Casa de Pensii Lacul Tei de tot. Multumesc
Re: Calcul Pensie Internationala
Scris de: la pensie la data: 08/11/2019 7:27am
Cei care au lucrat in Romania si in o alta tara din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al stagiului de cotizare daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
Dosarele pentru cele doua componente se pot depune in tara de domiciliu.
Dv trebuie sa va interesati de drepturile tatalui dv la pensie din Cehia si apoi daca are dreptul la pensie acolo intocmiti un alt dosar pe care il depuneti la Casa sectoriala de pensii de care apartine domiciliul tatalui dv.
Drepturile la pensie ale tatalui dv in Cehia precum si actele necesare intocmirii dosarului pentru aceasta pensie le puteti afla la Casa sectoriala de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1