Subiect "pensie" Deschis de Gabyy la data: 08/15/2019 10:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Gabyy la data: 08/15/2019 10:36am
Gen: Masculin
Data nasterii: 02.11.1959
Stagiul de cotizare: 41 de ani din care 21 de ani grupa a 2-a
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua! Am auzit ca exista un articol in legea pensiilor care prevede reducerea anilor de pensionare pentru persoanele care au lucrat in trecut si in zilele de sambata. Exista acest articol in legea pensiilor? Eu am lucrat si samabata din decembrie 1977 pana in decembrie 1989. Conform cu datele de mai sus, ati putea, va rog, sa-mi spuneti cand as putea iesi la pensie? Va multumesc frumos!
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 08/15/2019 11:48am
Nu exista o prevedere legala care sa acorde reducerea varstei de pensionare pentru ore lucrate sambata.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 02 noiembrie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani,stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 21 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 5 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 46 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 21 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in data de 02 mai 2020 .
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 02 noiembrie 2020.
Re: pensie
Scris de: GicaH la data: 08/15/2019 1:08pm
la pensie :
Nu exista o prevedere legala care sa acorde reducerea varstei de pensionare pentru ore lucrate sambata.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 02 noiembrie 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani,stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 21 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 5 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 46 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 21 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in data de 02 mai 2020 .
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 02 noiembrie 2020.

Scuze, cred că ați greșit.... Este vorba de 02.11.2019, când domnul împlinește vârsta de 60 ani.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 08/16/2019 1:28am
Aveti dreptate domnule Gica. Va multumesc pentru corectare.
Domnului Gabyy imi cer iertare si corectez raspunsul :
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 02 noiembrie 2019.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1