Subiect "pensie" Deschis de Vlad Nedelea la data: 05/20/2009 2:23pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Vlad Nedelea la data: 05/20/2009 2:23pm
Gen:feminin
Data nasterii:6.12.1955
Stagiul de cotizare:34 de ani
Alte date:mama de 4 copii, fara alte sporuri(grupe)
Intrebare:Cand as putea beneficia cel mai devreme de pensie, indiferent de forma acesteia(partial anticipata, anticipata sau de drept)
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 05/21/2009 8:13am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 06 decembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 4 copii aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani si iesirea la pensie la limita de varsta in 06 decembrie 2013.
Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 06 decembrie 2015 adica din 06 decembrie 2010 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 30 ani la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Re: pensie
Scris de: Vlad la data: 05/21/2009 12:06pm
la pensie :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 06 decembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 4 copii aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani si iesirea la pensie la limita de varsta in 06 decembrie 2013.
Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 06 decembrie 2015 adica din 06 decembrie 2010 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 30 ani la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Re: pensie
Scris de: Vlad la data: 05/21/2009 12:09pm
Vlad Nedelea :
Gen:feminin
Data nasterii:6.12.1955
Stagiul de cotizare:34 de ani
Alte date:mama de 4 copii, fara alte sporuri(grupe)
Intrebare:Cand as putea beneficia cel mai devreme de pensie, indiferent de forma acesteia(partial anticipata, anticipata sau de drept)


Exista posibilitatea de a plati anticipat contributia la casa de pensii, incazul in care exista posibilitatea de a-mi pierde acum locul de munca?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 05/22/2009 1:58am
Daca doriti ca la iesire la pensie anticipata partiala sa aveti un satagiu de cotizare mai mare si pierdeti locul de munca, puteti incheia cu Casa de Pensii un Contract de Asigurare Sociala si pentru plata unei sume minime lunare, care in anul 2009 este de 133 lei, vi se considera aceasta perioada stagiu de cotizare. Dar in acest caz trebuie sa va faceti anumite calcule si anume:
Sa incheiati acest contract astfel ca sa va asigure un stagiu de cotizare in ani completi (ex 35 sau 36 ani) la data de 6 decembrie 2010 cand puteti cere iesirea la pensie anticipata partiala.
Beneficiul acestui contract este ca diminuarea pensiei anticipate se micsoreaza cu 3 % pentru fiecare an de stagiu de cotizare castigat. Ex. daca prin contractul de asigurare sociala cresteti stagiul de cotizare de la 34 la 35 ani pensia anticipata partiala va fi mai mare cu 3%.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1