Subiect "pensionarea inainte de termen" Deschis de proca nicolae la data: 05/24/2009 6:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionarea inainte de termen
Scris de: proca nicolae la data: 05/24/2009 6:48am
Gen: m
Data nasterii:6 09 1953
Stagiul de cotizare 37.7 luni
Alte date:grupa 3 de munca
Intrebare:pensionare in grad de handicap s/au persecutat politic legislatie in detaliu,in czul pesionarii de boala pina la ce virsta se cere reevaluarea barbatului din punct de vedere a capacitatii de munca// va multumesc anticipat , nicolae proca
Re: pensionarea inainte de termen
Scris de: la pensie la data: 05/25/2009 9:12am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in 06 septembrie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Nu putem sa va dam legislatia in detaliu intr-un anumit domeniu deoarece aceasta este destul de vasta. Daca doriti putem sa va raspundem punctual pe situatia dv daca o definiti clar si anume:
Perioada de cotizare dupa certificarea handicapului si ce fel de handicap aveti.
In ce consta persecutia politica suferita, conform carei legi ati primit aceste drepturi si pe ce perioada ati fost persecutat politic.
Prezentarea la comisia de expertiza a capacitatii de munca nu mai este obligatorie in cazul dv dupa varsta de 60 ani avant conditia de stagiu de cotizare, mai mare de 35 ani, indeplinita.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1