Subiect "Cuantum pensie partial anticipata" Deschis de Bucur Maria la data: 05/24/2009 11:44pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cuantum pensie partial anticipata
Scris de: Bucur Maria la data: 05/24/2009 11:44pm
Gen:
Data nasterii: 24 martie 1953
Stagiul de cotizare: 30 ani si 10 luni
Alte date:
Intrebare: Care este cuantumul pensiei partial anticipate la momentul incetarii calitatii de asigurat ?
Legea prevede doar cuantumul la data inscrieii la pensie,dar in articolul 83 alin2 se prevede ca pensia partial anticipata se acorda si se plateste la data incetarii calitatii de asigurat .
Se stie ca de la data inscrierii la pensie,asiguratii continua sa lucreze cateva luni,deci sa contribuie la bugetul asigurarilor sociale,pana la primirea deciziei de pensionare,cand angajatorul emite adeverinta de incetare a raporturilor de munca.
Re: Cuantum pensie partial anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/26/2009 3:13am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 24 iulie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu
programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteati cere pensie anticipata partiala cu o anticipare de 5 ani fata de 24 iulie 2012 adica din 24 iulie 2007 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 28 ani si 8 luni la data pensionarii.
Faptul ca se accepta depunerea dovezii de incetare a activitatii uterior inscrierii la pensie pentru unii pensionari este un avantaj, deoarecece nu stau o perioada indelungata fara castig.
Este adevarat ca asa cum spuneti dv in acest caz este o cotribuie la pensie nevalorificata dar nu se poate sa fie eliminat acest inconvenient decat calculand de doua ori pensia si in acest caz ar creste si mai mult perioada intre inscrierea la pensie si plata acesteia.
Daca apreciati ca dezavantajul semnalat este mare puteti sa depuneti si dovada incetarii activitatii concomitent cu insrierea la pensie. Dar in acest caz exista pericolul sa ramaneti si fara servici si fara pensie in cazul respingerii dosarului de pensie.
Legislatia prevede si modalitatile de recuperare a contributiilor retinute ilegal si daca doriti sa uzati de acest drept puteti sa o faceti.
Re: Cuantum pensie partial anticipata, la data incetarii calitatii de asigurat
Scris de: Bucur Maria la data: 06/06/2009 6:21am
Gen:
Data nasterii: 24.03.2008
Stagiul de cotizare: 30 ani 10 luni
Alte date:
Intrebare: Buna Ziua ! Regret ca revin la subiectul deschis de mine in data 25.05.2009,dar apelez la bunavointa dumneavoastra de a-mi explica doua aspecte legate de raspunsul pe care mi l-ati dat .
1 ) Legea prevede obligativitatea angajatorului de a mentine raporturile de munca cu asiguratii pana la primirea deciziei . De ce este contributia din aceasta perioada " retinuta ilegal " ?
2 ) De ce este dificil sa se revizuiasca pensia stabilita la data inscrierii,iar diferenta sa se plateasca ulterior ?
Exista si in lege un articol care prevede obligativitatea recalcularii pensiilor,daca au aparut elemente noi, neluate in calculul initial.
Re: Cuantum pensie partial anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/09/2009 4:50am
Ne pare rau ca insistati sa va dam noi explicatii la o procedura a Casei de Pensii. Daca doriti o explicatie cereti-o celui care o aplica.
Pozitia noastra este ca dv aveti dreptate dar nu stim cat va ajuta aceasta.
Repetam precizarea anterioara ca puteti cere rezolvarea litigiului dv cu Casa de Pensii pe cale legala adresandu-va Tribunalului Judetean sau de Sector. Actiunea este scutita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1