Subiect "calculul varstei de pensionare pentru sotie" Deschis de CRISTEA IONEL la data: 05/25/2009 7:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul varstei de pensionare pentru sotie
Scris de: CRISTEA IONEL la data: 05/25/2009 7:44am
Gen:feminin
Data nasterii:12 ianuarie 1959
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:30 ani grupa a II-a speciala
Intrebare:care este varsta standard de pensionare de la care se aplica reducerea si daca se poate care este varsya de pensionare exacta?
Va multumesc
Re: calculul varstei de pensionare pentru sotie
Scris de: la pensie la data: 05/26/2009 7:20am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, 12 ianuarie 2019 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Informatiile dv privind grupa de munca sunt gresite
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data sunt grupele de munca conditii deosebite si conditii speciale conform legii 19/2000.
Pentru stagiul in gr II de munca se acorda un spor de vechime de 3 luni pentru fiecare an complet care se adauga la stagiul de cotizare.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Noi presupunem ca a lucrat o parte din stagiu de 30 ani in gr II inainte de 1 aprilie 2001 si restul in grupa conditii deosebite si prin echivalarea aratata mai sus realizeaza un stagiu de 30 ani in conditii deosebite. In aceasta ideie am facut calculele urmatoare.
Pentru stagiul in conditii deosebite de 30 ani se acorda reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si beneficiaza de reducerea varstei de pensionare la limita de varsta la 53 ani adica poate cere pensie la limita de varsta in 12 ianuarie 2012 indeplinind si conditia ca la data pensionarii sa aiba stagiul de cotizare mai mare de 30 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1